Лихвите по потребителски кредити на домакинствата през май тръгнаха нагоре, след като от началото на годината няколко поред месеца поред статистиката на БНБ отчиташе намаления.
Средната лихва по новоотпуснатите през май потребителски заеми е 9.03%, което с 0.77 процентни пункта повече от април. Заедно с всички допълнителни такси и комисиони годишният процент на разходите по обслужване на тези заеми е средно 9.67%. Това е по-точният измерител за цената на кредита и тук увеличението спрямо предния месец още по-голямо - с 0.83 п. п.
Предстои да видим дали този ръст ще продължи и в следващите месеци. Вероятно много банки са прекратили промоциите си през май, което е довело до повишение на средната лихва по потребителските заеми. На годишна база поскъпването на потребителските кредити е по-слабо - с 0.37 пункта, а ГПР - с половин процентен пункт.
От статистиката е видно, че през май домакинствата се изтеглили от банките потребителски заеми за 858 млн. лв. Това е по-малко от предния месец, когато бяха изтеглени 960 млн. лв. Около 14% от новоизтеглените заеми са били за рефинансиране на стари задължения.
В същото време лихвите по жилищните заеми остават на рекордно ниски нива.
През месец май средният размер на лихвите по отпуснатите нови заеми на домакинствата за покупка на къщи и апартаменти е 2,51%. Това е почти на нивото на месец април и с 0,09 процентни пункта по-малко спрямо същия месец на миналата година. ГПР по новите ипотеки е през май е средно 2,8% - колкото и през април. Спрямо миналата година има леко намаление от 0.09%.
Изтеглените жилищни заеми през май са за 786 млн. лв., от които 158 млн. лв. са били предоговорени ипотеки. И тук има леко намаление спрямо обема на жилищните заеми, изтеглени през април. Спрямо миналата година обаче има скок от 31%.
ОСНОВЕН ЛИХВЕН ПРОЦЕНТ
Междувременно БНБ обяви новият основен лихвен процент от 1 юли - той е 3.63%. Това е с 0.15 п.п. по-малко от основната лихва през юни. Намалението е най-голямото, откакто ОЛП се отлепи от нулата през есента на 2022 г. и непрестанно се върви нагоре. През декември 2023 достигна 3.80% и оттогава се колебае с плюс-минус 0.01%.
Важно е да се отбележи, че заради ограниченията на Валутния борд БНБ няма правомощия да определя основната лихва. Централната банка само я изчислява въз основа на ЛЕОНИА Плюс - индекс на сключените сделки с депозити овърнайт в български левове на междубанковия пазар за предходния календарен месец.
Намалението на ОЛП е добра новина за хората и фирмите с просрочия. Основната лихва е важен компонент във формулата за изчисляване на наказателната лихва за просрочия, която е ОЛП + 10 на сто (на годишна база). С други думи през юли наказателната лихва за забавени плащания на данъци, такси, глоби ще е 13.63% годишно.