В последните дни на 49-то Народно събрание депутатите от ГЕРБ отбелязват завидна активност да вкарват нови законопроекти и решения за извънредни харчове.
Днес в енергийна комисия по предложение на партията на Бойко Борисов бе гласуван огромен извънреден разход за държавния бюджет, с който да се финансират рекултивации на терени в Мини "Марица Изток".
Решението, което ще се гласува и в пленарна зала още утре, предвижда да се насочат 1.2 млрд. лв. към Маришкия въглищен басейн, като са разпределени по 200 млн. лв. за всяка година – от 2024 г. до 2029 г.
За този харч гласуваха всички депутати в комисията, като само 6-ма от ПП-ДБ се въздържаха.
С решението се задължава Министерският съвет чрез министъра на финансите и министъра на енергетиката, да предприеме всички необходими действия при спазване на българското и европейското законодателство да осигуряват средствата от държавния бюджет с цел обезпечение на рекултивацинни дейности в нарушените терени на Маришкия въглищен басейн.
По същия начин парламентът задължи преди месец финансовият министър Асен Василев да осигури 1 млрд. лв., за да запуши дупката във Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Именно от ГЕРБ най-силно критикуваха, че Василев раздува разходите и дефицита в бюджета, макар сега да не коментират откъде ще се намерят 200 млн. лв. за мините с тазгодишния бюджет.
В мотивите е записано, че драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности през 2023 г. и в началото на 2024 г. се отразява крайно неблагоприятно на дейността на „Мини Марица Изток“. Намалените приходи на дружеството водят до невъзможност за финансиране на всички дейности и мероприятия за възстановяване на нарушените терени и привеждане на находището в устойчиво състояние. Записано е още, че за мащабните дейности по рекултивация са необходими 15 години.
От „Възраждане“ настояха в проекта да бъде стриктно записано, че рекултивацията трябва да бъде извършена от самото предприятие, а не от външни фирми.
"Целта на това решение е изцяло предизборна. По разчети за рекултивацията са необходими много повече пари", посочи Радослав Рибарски от ПП-ДБ.
Не е ясно как това финансиране ще бъде гарантирано в бюджетите до 2029 г. и как точно то ще допълни наличното финансиране по фонда за справедлив преход. По него България получи 1,2 млрд. евро за трите въглищни региона - Стара Загора, Кюстендил и Перник, като в дейностите, включени в териториалния план на Стара Загора е залегнала и рекултивация на терени. България имаше идеи за създаване на специално предприятие за конверсия на въглищните райони, но по създаването на подобна структура има много спорове и в крайна сметка тя отпадна. Рекултивацията на нарушени от минната дейност терени и подготовката им за алтернативни дейности обаче е само една от мерките, които ще се финансират по териториалния план за Стара Загора. Така може да се очаква, че по това перо ще дойде малка част от необходимите средства за рекултивация.