В разгара на лятото бизнес климатът в България се влошава. Фирмите масово оценяват стопанската конюнктура като неблагоприятна, а през август песимизмът е обхванал всички сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно, услуги, показва редовната анкета на НСИ, провеждана сред мениджърите в страната.
Навсякъде сред водещите задържащи фактори са недостигът на работници и служители и несигурната икономическа среда, но всеки бранш си има специфичен "букет" от затруднения.
В търговията на дребно например фирмите се оплакват най-много от тежката конкуренция. На второ място търговците посочват слабичкото търсене. На практика тези два проблема спъват дейността на над 40% от работещите в бранша. И изненадващо "само" около 25% срещат трудности с намирането на персонал.
25% процента не е малко, но е далеч от рекорда в строителството, където липсата на работна ръка тормози над 50% от предприятията. Около 40% от анкетираните играчи в този сектор посочват като задържащи развитието им фактори жестокото съперничество и несигурната икономическа среда.
Подобна е картината и в индустрията. Всяко трето промишлено предприятие страда от липса на работници. Сред големите препъни-камъни в тази сфера се оказва и нормативната база. Близо една пета от мениджърите в производствения сектор се сблъскват със "слабости в икономическото законодателство".
В сферата на услугите пък 45% от фирмите се притесняват от конкуренцията.
Прави впечатление, че сравнително малък процент предприятия в България се оплакват от финансови проблеми. Това може да се обясни със сравнително доброто развитие на икономиката, с ниските лихви и достъпните кредити. Най-висок - над 10%, е делът на фирмите с финансови трудности в строителството.