След дълги години на влошаване на качеството на българското саламурено сирене Министерството на земеделието и храните най-сетне видя очевидното и реши да сложи ред. Ако продуктът съдържа повече от 60% вода, той не може да се нарича сирене и мястото му е при храните имитации, гласи проект на наредба, публикуват за сайта на агроведомството за обществено обсъждане. Ако в изделието има повече от 20% сухо мляко, това също го праща на един рафт със стоките ментета, пише още в документа.
За отбелязване е, че в мотивите си министерството на Десислава Танева се опира до голяма спепен на работата на Асоциация "Активни потребители". Това е малка неправителствена организация, която с много хъс и постоянство "отваря" очите на българските потребители чрез своите изследвания на различни храни. Именно "Активни потребители" от години алармират, че на пазара е пълно с най-различни фалшификации на сирене - продукти, в които прясното сурово мляко е подменено със сухо, маслеността идва от растително (палмово) масло, а водното съдържание достига 60 и дори 70%.
Заложените в проектонаредбата до 60% съдържание на вода са компромис - в някогашния държавен стандарт (БДС) за краве саламурено сирене летвата бе поставена на 54 на сто. Въпросните изделия със странен състав ще могат да се продават в магазините, само на специално отделените и обозначени стелажи, където се предлагат и други храни имитации, посочват от агроминистерството. Стоката трябва да е опакована от производителя, а на етикета не може да пише "сирене".
ПОСОКИ
В мотивите към проектонаредбата се посочна печалната тенденция, установена от "Активни потребители" в поредицата им пазарни проучвания -. през 2005 в нито една марка сирене от изследваните проби не е установено наличие на вода над 62%, през 2008 г. "мокрите" сирена е 4,8, а през 2011 те вече са 42%. Това е черен рекорд за млекопреработващата индустрия, който едва ли има аналог в световната практика, коментираха от асоциацията. Все пак в следващите години - вероятно и заради растящото внимание към темата и по-високата информираност на хората, има известно свиване на оводнените продукти - през 2016 г. например те са "само" 27,8% от всички тествани марки сирене.