Австралийски изследователи измислиха как от влажен въздух да получат водород за производство на гориво.
Изследователска група под ръководството на професора по химическо инженерство Ган Кевин Ли в университет в Мелбърн изобрети електролизатор, който разделя молекулите на влажен въздух на водород и кислород. За технологията разказва електронното издание "Трендс".
Изследователите сложили гъба, напоена с електролит, между два електрода.
Водата, кондензирана от влажния въздух, под действието на капилярна сила (потока на течността в капилярите без помощта на външни сили) се транспортира към електродите. След това молекулите на водата се разпадат на водород на катода и кислород на анода.
Устройството може да работи от соларен панел или малка вятърна турбина. По време на тестовете на открито в течение на 12 дни с 5 електролизатора били добити 745 литра водород на един м² устройство. Енергията, получена от такова количество водород, би стигнала за отопление на дома.
Още възможности
Освен електролизата на водата съществуват още няколко начина за добив на водород. Най-евтиният и разпространеният е термичният. Три този процес природният газ се нагрява до 700–1100 °C, и метанът, който се съдържа в газа, се разпада на въглерод и водород.
Друг начин е да се разложи водата върху слънчеви батерии с помощта на фотокатализатори. Те поглъщат слънчевата светлина и разделят водата на водород и кислород. Главният недостатък на тази технология е ниската производителност по този начин може да се извлече само 1% от водорода.
Водород може да се получи с помощта на аеробни бактерии, които, преработвайки биомасата, разграждат органичните съединения и произвеждат водород.
През 2021 г. пазарът на водородно гориво според оценки на изследователската компания BCC Research е бил 6,6 млрд. долара. Очаква се до 2027 г. обемът на пазара да нарасне до 19,5 млрд. долара.