Все повече се говори за водорода като чист носител на енергия. И това е обяснимо - той има
уникални характеристики:
-
той е най-често срещаният елемент във вселената;
-
подлежи на повторно използване: водородът може да се използва многократно, при това безкрайно;
-
чисто изгаряне: единственият страничен продукт е вода;
-
висока енергийна плътност: три пъти топлинната стойност на течните въглеводороди;
-
ефикасно зареждане: зареждането с водород е също толкова бързо като при конвенционалните горива;
-
директно преобразуване в електричество: водородът може да бъде преобразуван в електричество чрез горивни клетки без емисии;
-
производство без CO2: водород може да се произвежда от вода без отделяне на CO2;
-
гъвкави горивни съотношения: позволява широк съотношения въздух/гориво;
-
смесване: водородът може да се смесва с природен газ за отопление;
-
идеален за пренос по тръбопроводи.
Наред с предимствата използването на водорода крие и
предизвикателства:
-
ниска плътност: ниската плътност на Н2 (0,0899 kg/m³) налага съхранение при високо налягане (200-700 бара) или при екстремно ниски температури (под -253°C), като и за двете е необходима енергия;
-
преносът по суша, с жп транспорт и по вода е неефективен;
-
производствени загуби: електролизата за производство на водород води до енергийни загуби от 30%;
-
съхранение: водородните молекули могат да преминават през стоманени резервоари, поради което са необходими специални контейнери;
-
риск от експлозия: налице при широк диапазон концентрации (4-77%).
Еволюцията на водорода при мобилността
Стремежът към водорода набира скорост паралелно с тревогите, че запасите от нефт се изчерпват. Първите водородни двигатели са въведени от BMW през 1989 г. заради потенциала на водорода да елиминира емисиите CO, прахови частици и неизгорени въглеводороди.
След 1990 г. развитието на горивните клетки подтиква Ford и Daimler да инвестират в първопроходеца в тази област Ballard. Визията им е за бъдеще с мобилност на базата на горивни клетки, но се сблъскват с технически и финансови спънки.
Климатичните промени
В наши дни водородната икономика се развива заради борбата с глобалното затопляне. От друга страна, бързото развитие на литиево-йонните батерии кара производителите да се насочат към електрически автомобили с идеята, че ще има достъпна зелена енергия. А това още не се случва. Производството на електричество си остава най-големият източник на емисии СО2, които са дело на човека.
Добрият пример
Акцент в енергийната трансформация на Германия се поставя върху вятърната и слънчевата енергия, за което бяха осигурени значителни субсидии – както за строителство, така и за функциониране. Тази стратегия обаче изважда на преден план и проблеми:
-
недостатъчно използване: при средна енергийна консумация 56 GW и пикова – 80 GW, инсталираните в Германия мощности от 272 GW работят при коефициент на полезно действие под 21%;
-
големи емисии: през 2022 г. електричеството в Германия създава 489 g CO2 на kWh, а това е сред най-високите стойности в Европа;
-
инфраструктурни потребности: поддържането на стабилна мрежа изисква 20 GW конвенционално електричество. В средностатистически дни над 110 GW възобновяема енергия не се ползва поради проблеми със съхранението.
За успешния енергиен преход е необходим значителен капацитет за съхранение. Оценките сочат, че до 2050 г. Германия ще се нуждае от обем за съхранение 20-40 TWh. Единствено решения за молекулно съхранение като при водорода могат да отговарят на подобно търсене, въпреки енергийните загуби от 30% при електролиза.
Фигурата показва потенциала на съществуващите решения за съхранение. За енергийния преход Германия ще се нуждае от капацитет с размери в TWh в продължение на месеци.
Фигура 2 показва е показано какъв капацитет е необходим за енергийния преход, какъв е наличен и колко се очаква от често споменаваното решение „интелигентна мрежа“.
Роля на водорода за мобилността
Водородът е обещаващ кандидат за различни приложения:
-
горивни клетки и изгаряне: използвани при производството на синтетични горива като метан, амоняк и метанол;
-
обществен транспорт: водородните автобуси имат предимства пред електрическите като по-бързо зареждане и по-малки инфраструктурни разходи;
-
тежко оборудване: водородът превъзхожда батериите при тежката селскостопанска или строителната техника;
-
инвестициите в е-горива са ключови за намаляване на емисиите от повече от милиард превозни средства и за авиацията.
В определени случаи двигателите с вътрешно горене с водород имат
предимства пред горивните клетки:
-
разходи: по-ниски общи разходи, особено при приложения, изискващи значително електричество;
-
поддръжка: може да се използва съществуваща инфраструктура;
-
чистота: не толкова строги изисквания за чистота на водорода;
-
верига на доставките: намаляване на натиска върху веригата на доставките.
Нито една технология не може да доминира в бъдещето на енергията и мобилността. Но е сигурно, че със своите уникални предимства водородът ще има важна роля.