Директорът на Българската агенция за безопасност на храните Христо Даскалов обяви два сериозни успеха в усилията на държавата да сложи ред във вноса на храни на ГКПП "Капитан Андреево" - разбиване на частен монопол и ръст на приходите в бюджета. С поредица разпореждания на проф. Даскалов в последните два месеца контролът върху импорта на плодове и зеленчуци на границата с Турция бе иззет от частната фирма "Евролаб 2011".
"Само за 60 дни събрахме над 10 млн. лева, които вкарахме в българския бюджет. Преди два месеца "Евролаб 2011“ беше единствен оператор на "Кап. Андреево", сега вече има 7-8 фирми, които обслужват вносителите, както е по всички останали гранични пунктове“, обясни проф. Даскалов пред БНР.
Частното дружество обаче обжалва всички актове на шефа на БАБХ и вече има съдебни решения, които на практика го бетонират на границата. "Резултатът от това ще е, че ако след 60 дни пак ме питате, ще ви кажа, че българската държава е получила само 1 млн. лева от контролната дейност, а 9 млн. са отишли някъде другаде, коментира професорът.
През април - май БАБХ пое изцяло фитocaнитapния ĸoнтpoл въpxy плoдoвeтe и зeлeнчyцитe, внoc oт тpeти cтpaни, пpeминaвaщи пpeз ГKΠΠ "Kaпитaн Aндpeeвo". Оказа се, че "Евролаб" е работила в конфликт на интереси - фирмата има договори за обслужване с над 700 вносители, нейни служители посрещат камионите, придвижват документите, разтоварват за проверка и обратно натоварват стоките и едновременно с това играят ролята на "контролен орган" за вноса, вкл. и взимат и анализират проби от стоката. "Евролаб" е прибира огромни постъпения по цялата тази верига от процеси, като е съвместявала несъвместими дейности - не може едновременно да обслужваш фирми вносители и да ги контролираш, коментират от агенцията по храните и от агроминистерството.
Проф. Даскалов обясни, че БАБХ не е пречила на частната фирма да изпълнява договорите си като "оператор по товари". "Евролаб 2011“ никога не е напускала работните си помещения. През тези два месеца тя е обслужвала няколкостотин превозвача, които има в своето портфолио“, посочи той.
За "измамата"
Още на 19 юли, когато стана ясно, че частната фирма успешно блокира чрез съдебни дела заповедите на БАБХ, проф. Даскалов публикува с горчива ирония следния пост във Фейсбук:
Скъпи приятели, пише ви един "измамник" на 62 години. Е, "доброто" днес ни победи и ни сложи на мястото ни. А то нали виждате измамата - да внесем в бюджета на Родината ни 10 млн. лева за 60 дни, да започнем да изследваме проби в държавната ни лаборатория, да дадем работа на 45 човека, да въведем разплащания само с карти (кешът е забранен!), да контролираме стриктно унищожаването на бракуваната стока, съдържаща пестициди. Е, може ли такава "ИЗМАМА" да продължава дълго - отвратителни мечти с тези пари да се строят детски градини, да се оборудват лаборатории, да се повишават заплатите на работещите в БАБХ и много други безумия от този род. Да се върнем към "ДОБРИТЕ" стари практики и вън на "измамниците" от храма на българското статукво.