Медия без
политическа реклама

Опасните язовири остават опасни въпреки отпуснатите за тях 500 млн. лв.

Емил Караниколов
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Емил Караниколов

Броят на опасните язовири, които застрашават живота на хиляди българи и се нуждаят от спешен ремонт, остава непроменен, въпреки че преди близо година правителството отпусна за тях 500 млн. лв. на Държавната консолидационна компания (ДКК).  Водоемите, които имат нужда от незабавен ремонт, продължават да са над 400, а други над 800 чакат за текущ ремонт. Данните бяха съобщени вчера от шефа на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Кирил Войнов пред Би Ти Ви. Той, както и различни представители на висшия ешелон на властта периодично дават една и съща справка. Това не променя и факта, че никой не знае точно как ще бъдат разпределени въпросните половин милиард лева.

Според икономическия министър Емил Караниколов, който е принципал на ДАМТН, парите щели да бъдат похарчени на светло. "Мога да ви кажа и да уверя всички институции, че тези пари ще бъдат разходвани публично, така както е Законът за обществените поръчки и всички други съотносими закони", опонира той на президента Румен Радев, според когото обществото не е реагирало при отпускането на крупната сума.

Икономическият министър даде пример с проблемния язовир "Бели Искър". Караниколов посочи, че няма как за една вечер да се направи задание и обществена поръчка. Затова работата по този язовир ще започне след зимата. Парите обаче бяха отпуснати още миналото лято и министерството и самата ДКК имаха достатъчно време да реагират.

Караниколов се надява, че до две седмици ще започне работа и държавното предприятие, което бе създадено през миналата година, за да стопанисва язовирите. Освен това решението за тези 500 млн. лева е било прието на заседание на Министерския съвет и всички щели да знаят как ще бъдат изхарчени тези пари.

 

(БЕЗ)ОПАСНОСТ

Според Кирил Войнов няма критични точки в Благоевград, Смолян, Кърджали, Хасково, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Ямбол, където имаше обилни валежи от дъжд и сняг. "Започва обаче топене на снеговете и се повишава нивото на скатните води, а така започват да се вдигат нивата на язовирите. Към момента всичко е под контрол, защото в язовирите се поддържа свободен обем за такива случаи, за да могат да поемат допълнително количество вода", обясни Войнов.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

язовири, ДКК

Още по темата