Медия без
политическа реклама

Тютюнопроизводители и НАП спорят има ли данък върху субсидиите

Данъчните искат от земеделците над 40 млн. лв. налози за пет години назад

01 Апр. 2019
Стотици тютюнопроизводители от Шуменско блокираха в събота пътя Шумен-Силистра в знак на протест срещу данъчното облагане на помощите и срещу неизплатена изкупена през 2016 г. продукция от гръцка фирма.
Стотици тютюнопроизводители от Шуменско блокираха в събота пътя Шумен-Силистра в знак на протест срещу данъчното облагане на помощите и срещу неизплатена изкупена през 2016 г. продукция от гръцка фирма.

Вече няколко месеца тютюнопроизводители спорят с НАП дали получените до миналата година национални субсидии трябва да се обложат с данъци. Земеделците настояват, че получените от държавата помощи, отпуснати им, за да се откажат от тютюна и да се насочат към друга дейност, са необлагаеми. 
Миналата есен приходната агенция оповести, че 50 000 стопани, в това число и тютюнопроизводители, не са платили данъци и осигуровки за получените през 2017 г. субсидии, като голяма част от тях въобще не са ги декларирали и дори са пропуснали да обявят приходите си от продажби. Сумата на недекларираните субсидии за 2017 г. е 120 млн. лв. по първоначални разчети на НАП.

Националната асоциация на тютюнопроизводителите опроверга появилата се тези дни информация, че са договорили с НАП разсрочване на близо 40 млн. лв. налози на своите членове, дължими през последните пет години. "Нашата твърда позиция е, че субсидиите по Схемата за преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството, са необлагаеми. Няма как да договорим разсрочване на нещо, за което според закона не се дължат данъци", коментира пред в. "Сега" председателят на сдружението Цветан Филев. Той цитира §9а от Закона за облагане доходите на физическите лица, според който "доходите на тютюнопроизводителите, изплатени през 2014 г. под формата на държавни помощи и субсидии, не се включват в облагаемия доход и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. и други предходни години".

Помощта за тютюнопроизводителите се отпуска от 2014 г. насам. Сумата за всеки стопанин зависи от количествата събран тютюн в периода от 2007 г. до 2009 г. включително. "До 2009 г. доходите на всички земеделски производители бяха освободени от данъци, независимо дали са идвали от европейски фондове, от държавата или от продажба на непреработена продукция", подчерта Филев.

Не само тютюнопроизводителите са изненадани, че след 2014 г. трябва да плащат 10% данък върху помощта, която получават от държавата. Самият фонд "Земеделие", през който минават субсидиите, не е удържал данъка при изплащането на сумите. И дори не е информирал стопаните, че вече дължат десятък. Едва от тази година се появи законова промяна, която изрично задължава фонда да  облага субсидиите и да превежда данъка в хазната. Общият размер на помощта за отказ от отглеждане на тютюн тази година е 85 млн. лв. Всяка година субсидията намалява с 5%, като през 2014 г. е била 106 млн. лв. 
Самата НАП години наред не е поставяла въпроса за неплащането на данъци върху фермерските субсидии. Едва от няколко месеца тръгна разяснителна кампания. Земеделският министър Румен Порожанов призна на една от съвместните срещи с тютюнопроизводители и данъчни, че през последните години се е "скъсала връзката между НАП и ДФ "Земеделие", който е платец на субсидиите.  

 

(Д)ЕФЕКТ
Получаването на пари по схемата за преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството, трябва да бъде преустановено през 2021 г. "Това подпомагане изигра своята роля - преди пет години в страната бяха регистрирани над 42 800 тютюнопроизводители, вече са едва 6770", посочи Филев. Според него обаче е нелогично да се търсят данъци от всички за пет години назад. "Повече от половината от онези 42 800 стопани са били дребни, отглеждали са до 1 тон тютюн, което им е носило по 2300 лв. субсидия годишно. Ако трябва да платят данъци за последните пет години с лихвите, се получава доста солидна сума, която те няма как да намерят", каза Филев.
 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата