Актуализираният бюджет за тази година е трудноизпълним, но е изпълним. Дори при най-лошия сценарий, ако тръгнем към рецесия, в бюджета има достатъчно буфери.
Това увери финансовият министър в оставка Асен Василев депутатите от бюджетна комисия.
Василев очаква до края на юли България да излезе с дългова емисия на международните пазари и да получи финансиране "на прилични цени". "Организацията е създадена, банките за емисията са избрани, подготвен е проспектът, имахме готовност да излезем на пазарите през април, но ни попречи войната в Украйна, защото прозорецът се затвори", посочи той. В началото на юни заради неблаприятните данни за инфлацията също не е било възможно да се емитира дълг. Според финасови я министър обаче не се очаква "драматизъм" България да набави средства от външните дългови пазари през лятото.
Припомняме, че с актуализацията на държавния бюджет лимитът за нов дълг през годината беше увеличен до 10,3 млрд. лева. До момента са поети 1,8 млрд. лева от вътрешен пазар.
Освен емитиране на държавни облигации, страната ни може да разчита и на заеми от Световната банка и Европейската инвестиционна банка, за да подсигури ликвидни средства, ако се наложи, каза Василев.
По думите му фискалният резерв е 8.34 млрд. лв. - достатъчен да осигури ликвидни средства на държавата, а до края на годината може да е с 3 млрд. лв. по-голям. Авансовото плащане по плана за възстановяване и устойчивост също може да се използва за разплащане на инвестиционни проекти.
Номинираният за премиер в кабинета на "Продължаваме промяната" Василев обясни, че при подготовката на актуализацията на бюджета е разгледан негативен сценарий, при който има пълно спиране на износа по море заради затваряне на Босфора, прекъсване на доставките на петрол, наполовина свиване на доставките на газ, ръст на цената на пшеницата и натиск от нови 150 000 бежанци от Украйна и още 100 хил. от други страни. При този сценарий икономическият растеж на страната ще се свие до едва 0.1-0.2%, а инфлацията ще е с 4-5 п.п. по-висока от очакваната. "Държавният бюджет има достатъчно буфери да реагира, ще издържи и на текущите разходи. Предвидени са оперативни действия при такъв сценарий", каза Василев.
Той посочи, че освен общи доставки на газ в рамките на ЕС, министерството на енергетиката работила и с индивидаулни страни да осигури суровината на подходящи за индустрията цени.