Инфлацията ни кара да наливаме бензин само за 20-30 лева и да не си позволяваме да пълним цял резервоар. Това обясни в ефира на бТВ Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоцицаия (БПГА). „Ако преди известно време хората пълнеха половин или един резервоар по бензиностанциите, сега пълнят за определена сума. Това са 20,30,50 лв., което като количества е много по-малко, защото цената е по-висока. И ние, като търговци, нямаме никакъв интерес цените да бъдат високи, защото това намалява потреблението“, заяви още той.
Според него няма фактори, които да говорят за понижаване цените на горивата. Това, което наблюдаваме в момента е задържане на котировките на суровия петрол, тъй като американците освободиха стратегическите си запаси, но това е един краткосрочен ефект. Ще продължи 2-3 месеца и цените отново ще тръгнат нагоре, тъй като търсенето е по-голямо от предлагането.
„Продължава да поскъпва суровият нефт. Котировките тръгнаха нагоре, след като се чуха новини за възможност на въвеждане на ембарго на руския петрол от страна на ЕС. Има риск 20% - това е руският износ на петрол за света да изчезне. Най-важното, за да не видим някакви шокове, е да няма ембарго върху руския петрол“, добави той.
В ефира на Нова ТВ пък бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев прогнозира, че инфлацията наистина ще бъде по-висока от това, което е заложено. „Неяснотите по Плана за възстановяване също продължават. Това, че Фон дер Лайен идва лично да преговаря с нашето правителство, със сигурност означава, че в него ще има някакви доуточняващи въпроси”, коментира Керемедчиев. По думите му тези пари са жизнено важни за нашия бюджет иначе трябва да теглим нови заеми, което се и прави. Според него войната няма да доведе до липса на стоки. „Ще продължаваме да употребяваме газ, бензин и зърно, но те ще бъдат на много по-високи цени”, добави той.
На въпрос дали евентуален край на войната ще спре инфлацията, Керемедчиев отговори, че санкциите срещу Русия и контрасанкците ще продължат с години. „Очакват ни тепърва тежки икономически години. Стагнацията в определени европейски държави, с които ние търгуваме активно, ще доведе до проблеми и в България. Бюджетът ни беше погрешно направен и едва ли с актуализацията ще бъдат направени промени, които да успокоят пазарите и хората. Да си припомним „бомбите“ с олиото и бензина, което показва нервност у потребителите и всеки слух води до паника на пазара, който може трудно да се овладее“, смята той.