Медия без
политическа реклама

10 ректори ще мислят с МОН как да обединяват университети

Срокът за работа на работната група е 30 юни т.г.

Ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков е заместник на работната група, която ще умува върху сливането на вузовете
Илияна Кирилова
Ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков е заместник на работната група, която ще умува върху сливането на вузовете

Просветното министерство ще изготви заедно с университетите концепция за тяхното обединение. За целта министър акад. Николай Денков е издал заповед за сформиране на работна група, която трябва да изработи визия за сливането на висшитв училища до 30 юни т.г., съобщиха от МОН. 

През февруари министър Денков обяви пред Съвета на ректорите своя концепция за обединение на вузове, която разбуни духовете сред висшите училища. Някои от тях се обявиха открито както против готвеното обединение, така и срещу начина, по който то бе обявено - като нещо решено, което е въпрос на време да се случи. Причина за това бе фактът, че от МОН посочиха три конкретни варианта на обединения - на 5 технически вуза, сред които ХТМУ, Лесотехническия у-т, МГУ, Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето транспортно училище, на такива по изкуства и на филиали на висши училища, разкрити в Сверозапада. Дни след това студенти от засегнатите университети започнаха да пишат открити писма до институциите против идеите на акад. Денков, заканвайки се дори на протести

Преди дни се е провело първо заседание на работната група, в която влизат 10 ректори, определени от Съвета на ректорите, експерти от министерството на образованието и науката (МОН) и председателя на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев. Председател на групата е министър Денков, а негови заместници - зам.-министър проф. Генка Петрова-Ташкова и председателят на Съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков, който е и ректор на Софийския университет. В групата са още ректорът на УНСС, на Русенския университет, на Националната художествена академия, на ТУ-София, НАТФИЗ и ХТМУ, както на още три вуза, които се противопоставиха на идеята за създаването на университетски консорциуми - Минно-геоложкия университет, Лесотехническия университет и на Висшето училище по телекомуникации и пощи в София.

Прави впечатление, че в групата липсва ректорът на Висшето транспортно училище, както и на някои от висшите училища по изкуства, планирани да бъдат слети, като например Националната музикална академия и Академията за музкално и танцово изкуство в Пловдив.

"Работната група има за задача да изясни възможностите за обединяване на висши училища, като посочи примерни механизми и варианти; да формулира обективни критерии за обединяване; статута на обединението - правосубектност, права и задължения; управителните органи и взаимодействието между тях. От нея се очаква да определи границите на автономията на висшите училища, които ще влизат в бъдещите консорциуми, контролните механизми на държавата върху обединението, както и обхвата на взаимодействие между съставните университети и обединението по отношение на образователни, научни и други дейности", посочват от МОН. За изпълнение на задачата председателят и членовете на работната група могат да включват и други професионалисти с необходимата експертиза.

Ректор коментира пред "Сега", че за първи път на заседанието на работната група са получили уверение от министър Денков бъдещите обединения да бъдат на доброволни начала. Друг ректор пък изрази подозрения, че работната група е единствено с цел да препотвърди позициите на МОН.

 

Поредни два Студентски съвета - на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" и на Лесотехническия университет - се обявиха публично против планираното обединение на университети, лансирано от просветния министър акад. Николай Денков.

 

Сливането на университети е стара и добра идея, но никой не вярва, че ще се случи". Обобщението, което направи бившия просветен министър Даниел Вълчев за идеята на настоящия министър акад. Николай Денков, онагледява в голяма степен общественото мнение.
Когато през 2017 г. излезе проучването на Европейската комисия за финансирането на научните организации и висшите училища в България, академичната общност подскочи като ужилена. Но призракът на доклада на проф.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?