Медия без
политическа реклама

В 60 училища ремонтите ще продължат и след 15 септември

8 учебни заведения са закрити заради липса на ученици

Илияна Кирилова
69 000 ученици ще спортуват на нови площадки

"В около 60 училища ремонтите ще продължат и след 15 септември, но е създадена организация това да не пречи на учебния процес". Това заяви пред БНР Евгения Костадинова, директор на Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН.

По думите й тази година е имало ремонти в около 900 училища, но в преобладаващата част вече са приключили. Учебната 2022/23 г. ще започне присъствено общо в 2347 училища и 1799 детски градини, съобщи още тя. По данни на МОН държавните училища са 270, общинските училища - 1972, а действащи частни училища - 105.

8 са закритите училища поради липса на ученици - все селски. Това са ОУ "Хр. Ботев" в с. Николаевка, начало училище "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Ракитница, НУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Д-р Йосифово, ОУ "Ив. Вазов" в с. Веселина, ОУ "Кирил и Методий" в с. Трапище, ОУ "Кирил и Методий" в с. Киченица, ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Сокол, ОУ "Отец Паисий" в с. Ст. Караджа.

Относно спрените конкурси за директори в над 450 училища Костадинова заяви, че няма да има учебно заведение без директор, а МОН ще изчака окончателното решение на ВАС. "Право и задължение на всеки началник на РУО е да назначи временно изпълняващ длъжността директор до провеждане на конкурс. Изборът в конкретните случаи и преценката ще бъде на началника на регионалното управление. Нямаме притеснение, че на старта на учебната година в отделни училища няма да има директори, които отговорно да се справят с целия мениджмънт", увери тя.

По повод недостига на учители тя коментира, че трябва да се прави разлика между обявени свободни места и недостиг на учители: "Това, че има обявени свободни места, не значи, че има остър недостиг и се надяваме към 15 септември в голямата си част учителските места да бъдат запълнени. Има възможност за възлагане на лекторски часове, така че учениците няма да останат без учители. Не бива да се нагнетява такова напрежение. Целта е да влязат повече млади и мотивирани учители в училище", посочи тя.

Костадинова увери още, че безплатните учебници за учениците до 8 клас ще бъдат навреме в класните стаи. "Личната карта на учениците е единственият документ, който остава само в хартиен вариант. Бележникът може да е на хартия или в електронна форма, това е по решение на училищата", припомни още тя.

 

Отопление

На въпроси на "Сега" колко училища у нас може да изпитат финансови затруднения относно заплащане на отоплението си тази година, както предупредиха директори, от МОН отговориха, че все още събират информация за обезпечеността на учебните заведения с горива за отопление, като ще се реагира след анализ, за да не се стигне до прекъсване на учебни занятия или преминаване в обучение от разстояние в електронна среда.

Механизмът на финансиране на училищата (делегирани бюджети) изключва "предоставяне на средства за отоплителен сезон", посочиха оттам. "Средствата за обезпечаване на разходите за отопление, независимо от вида му, са в рамките на средствата по стандарти и нормативи за ученик, за паралелка и за институция. В правомощията на първостепенните разпоредители с бюджет е при разработването на формулата за разпределение на бюджета на второстепенните си разпоредители - училища и детски градини, да заложат допълнителни компоненти в нея в зависимост от вида на отоплението, което ползват образователните институции. Чрез прилагането на този механизъм се елиминират до известна степен различията в разходите за отопление при различните източници на отопление - твърди горива, газ, нафта, топлофикация. В случай, че има идентифициран недостиг на средства в някое училище, то няма пречка след анализиране на изпълнението на бюджета му, първостепенният разпоредител с бюджет да го дофинансира", казват оттам.

И посочват, че ежегодно в края на годината (ноември-декември) правят преглед на финансовото състояние на второстепенните си разпоредители и въз основа на извършения анализ, взимат решение за дофинансиране на определени разпоредители и разходи. "На настоящия етап няма идентифицирани недостизи от средства сред второстепенните разпоредители на министерството. В случай, че такива възникнат, ще се процедира по обичайния, описан вече ред", казват оттам.

 

Директори се обявиха категорично против преминаване към онлайн обучение при евентуална газова криза. В богата Англия ще купуват пуловери за децата, а какво ще правим в бедна България?

 

69 000 ученици ще спортуват на нови площадки

Съвременни условия за спорт на открито ще бъдат осигурени за над 69 000 ученици, обучаващи се в 132 училища в страната. В 72 от тях ще бъдат изградени нови спортни площадки със специализирана настилка, а в останалите 60 съществуващите игрища ще бъдат основно ремонтирани. За целта правителството отпусна 15 млн. лв. по Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища.

12.7 млн. лв. се предоставят на 77 общини - с тях ще бъдат изградени нови спортни площадки в 60 общински училища, а в други 50 площадките ще бъдат основно ремонтирани. 2 млн. лв. се отпускат и за 20 държавни училища, финансирани от министерството на образованието и науката. В половината от тях ще бъдат изградени нови спортни площадки, а в останалите 10 предстои ремонт на съществуващите. 237 889 лв. са осигурени и за министерството на културата. Те ще бъдат използвани за строителство на площадки за спорт в две държавни училища.

 

 

 

 

Още по темата