Медия без
политическа реклама

Десетки бежанци са поискали децата им да учат у нас

Желаещите да ходят на детска градина вероятно ще са хиляди, предполага просветният министър Денков

06 Март 2022
ЕПА БГНЕС

Десетки са направените към момента запитвания от украински бежанци децата им да учат у нас, като се очаква броят им се да увеличи още. Това коментира просветният министър акад. Николай Денков пред Нова телевизия. По думите му, за да постъпят на училище или градина, родителите трябва да извървят определен ред. 

"Бежанците имат 90 дни, в които да решат какво да направят - да подадат документи за статут на бежанец, или за търсещи убежище. Докато не направят това, за съжаление са със статут на туристи и не могат да бъдат интегрирани", посочи той. Чрез Агенцията за бежанците обаче и дирекция "Миграция" към МВР обаче те могат да подадат съответната молба, след която следва кратка проверка. "Придобивайки този статут, бежанците могат и трябва да подадат заявление децата им да учат у нас, като за да не ги бавим, вече сме писали до всички регионални управления по образованието и сме посочили заявленията, които следва да се попълват. Дори и преди да са кандидатствали за статут, те могат да подадат заявление децата им да се включат в детска градина или училище. Но не могат да постъпят там, преди да получат статута", обясни министър Денков.

"Десетки са запитванията, очаква се те да се увеличат. Още няма включени в системата ни деца, тези с двойно гражданство имат директен достъп", каза още Денков. Приетите ще се обучават по програма за бежанци на български език, за която ще се заплаща отделно от делегираните бюджети на образователните институции. За детските градини очевидно напливът ще е по-голям - според Денков желаещите да постъпят на детска градина, от 25 хиляди пристигнали у нас бежанци, вероятно ще са "хиляди". По думите му проблем има единствено в София, където местата не стигат и за хиляди български деца.

Преди ден от МОН публикуваха образец на заявленията, които могат да се подават от утре. То може да се свали ТУК. От МОН съобщиха, че три сестри от Украйна ще тръгнат на училище в Пловдив - в пети, осми и десети клас. В Плевен желание да ходи на училище е изявило 16-годишно момче от Украйна. В образователните институции в област Бургас вече са разпределени 8 такива деца. Две от децата - във  втори и в трети клас, ще ползват услугите на Център за специална образователна подкрепа в областния град. Други две ще бъдат записани в 5 и в 6 клас в едно от основните училища в града. Останалите 4 деца ще тръгнат на детска градина и на училище в Слънчев бряг, Созопол и Несебър.

 

ЗДРАВНО

Относно нуждата децата да са ваксинирани преди да влязат в образователната ни система, министър Денков посочи, че здравното министерство има процедура и максимално бързо ще потърси информация от Украйна за ваксинационното покритие в страната. "На всички деца ще бъдат проверени поставените имунизации, като при необходимост ще бъдат поставяни такива", допълни той.

"Здравната система ще се справи с допълнителното натоварване от украинските бежанци", коментира пред Нова тв д-р Александър Симидчиев, депутат от "Демократична България". По думите му до към 100 хиляди бежанци, влезли в страната ни, системата няма да усети натоварване. "Здравната ни система е в период на адаптация. Много хора искат да помогнат, но са необходими административни промени, последвани и от законодателна дейност. До 5-10 дни ще бъде уреден и въпросът с поставянето на ваксини на украинските граждани от личните лекари. Ваксини не само срещу COVID, но и всички необходими такива в детска възраст. В Украйна ваксинационното покритие не е много добро, в сравнение с България и целия ЕС. Това създава рискове от пренасянето на заболявания при голям бежански поток, като морбили. Трябва да се търсят начини системата да помага цялостно на тези хора, а не да се търсят индивидуални решения", обясни той. 

Д-р Симидчиев посочи, че всеки украински гражданин, получил статут на бежанец, е автоматично здравноосигурен. Към момента 150 са записаните лекари, изявили желание да помогнат, каза още той, но в действителност всички специалисти са готови да окажат помощ. "Хората, които пристигат в страната ни сега, са тръгнали в сравнително ранен етап от войната в Украйна и нямат много сериозни оплаквания. Те са свързани предимно с респираторни инфекции, характерни за сезона. По-късно обаче вероятно ще пристигат хора с по-сериозни травми и такива, подложени на замърсявания. Тогава ще се увеличат токсичните и травматични проблеми на бежанците. Тези с по-сериозни медицински нужди ще бъдат пренасочвани към болниците във Варна и Русе като най-близки до границата, както и към Пловдив, София и Плевен", уточни пулмологът. 

 

 

Държавата ще компенсира хотелиери с 40 лв. на ден за всеки настанен украински бежанец. Това обяви в Бургас министърът на туризма Христо Проданов. Той посочи, че сумата все още не е окончателно решена.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата