Кръжоци, спортни клубове, всякакви форми на занимания по интереси - почти няма родно училище, което да не е работило по проект "Твоят час", финансиран с внушителната сума от 140 млн. лв. по Оперативна програма "Наука и образование". Заради нарушения в програмата бюджетът му бе намален на около 105 млн. лв., но въпреки това благодарение на него десетки хиляди деца получиха възможност да се занимават с нещо различно в училище. За добро или зло популярният проект приключи, като в момента просветното министерство подготвя неговия заместник - "Подкрепа за успех", който ще се финансира със 130 млн. лв. за периода 2019 - 2022 г. Очакванията на МОН са да той да стартира в началото на април 2019 г. Какво ще представлява новата програма и кой ще може да се възползва от нея?
..............
"Подкрепа за успех" в никакъв случай не е повторение на "Твоят час". В него има няколко нови елемента, най-важният от които е, че е насочен към намаляване дела на отпадналите ученици и повторното им включване в училище. Т.е. основната целева група са учениците в риск от отпадане. Като такива са определени близо една четвърт от всички ученици у нас и се очаква 120 000* от тях да бъдат включени в дейности по проекта. По него вече ще се финансират дейности само за преодоляване на обучителни затруднения, докато останалите дейности - кръжоци, състави, клубове и т.н. - минават към бюджета (за целта са планирани 25 млн. лв. за т.г.).
Проектът трябва да достигне до учениците в риск в два типа училища: 940 училища, включени в наредбата за финансирането като институции с над 20% ученици в риск от ранно отпадане, както и 560 други училища с над 2% ученици в риск от ранно отпадане.
Основните дейности с децата ще бъдат насочени към „превенция на обучителни затруднения и/или преодоляване на системни пропуски при усвояването на учебното съдържание”. Целта е относителният дял на учениците, напуснали по необективни причини формалното образование, да бъде не повече от 1.43% (при 1.54% сега). Очаква се да бъдат финансирани 1500 училища, предлагащи дейности за повишаване мотивацията за учене, чрез развитие на специфични знания, умения и компетентности.
Интересно за "Подкрепа за успех” е и че по него ще се финансират целенасочено и допълнителни обучения във втори гимназиален етап по матуритетните предмети. Ще се подкрепят и проекти за кариерно ориентиране с цел повишаване на мотивацията и подготовка за преход към следваща образователна степен. Макар акцент в нея да са учениците в прогимназиален етап, дейности за кариерно ориентиране ще могат да бъдат осъществявани и в по-горните класове. Очаква се 47 340 ученици да минат през дейности по кариерно ориентиране в следващите 4 г. За първи път сред целевите групи са и родителите, като за тях ще бъдат разработени информационни материали и кампании за повече взаимодействие с училище.
В РИСК
120-те хиляди ученици в риск, които се очаква да бъдат включени в дейности по проекта, се набиват на очи, защото броят им се оказва двойно по-голям от този, съобщен като рисков от просветното министерството в началото на учебната 2018/19 г. Тогава данните на МОН сочеха, че около 60-70 хиляди деца са в риск от отпадане или са отпаднали, ненамерени или не пожелали да учат. От ведомството не можаха да обяснят в детайли на какво се дължи разминаването в цифрите, но обясниха, че има различни видове рискове за учениците - риск от отпадане, социален риск, риск от бедност и т.н. За рискови могат да се определят и децата, които ходят на училище, и такива, които са отпаднали преждевременно.
Миналата учебна година (2017/18 г.) МОН съвместно с останалите институции успя да върне в клас 24 хиляди деца (от общо 206 хил. обходени адреса). 145 хиляди от проверените ученици се оказаха в чужбина. 2 хил. от върнатите в клас обаче отново напуснаха системата. 17 хиляди подрастващи изобщо не бяха открити на адресите им, а 10 хиляди деца са били открити, но службите не са успели да ги върнат в клас въпреки положените усилия. За всички тях (27 хиляди) издирването продължи и преди началото на тази учебна година (2018/19 г.), като към броя им се включиха и тези, които са отпаднали през 2017/18 учебна година - 4 хил. деца. (По данни на министъра преждевременно системата тогава са напуснали 12 хил. ученици. 2/3 от тях обаче са заминали в чужбина, т.е. обект на работа на институциите е останалата 1/3, или 4 хил. деца.)
През втората година от инициативата, в която работят над 1000 екипа със стотици учители, социални работници, полицаи, общински служители и др., обратно в клас са били върнати 9 хиляди ученици, отпаднали преждевременно от системата. Отделно от тях още 10 хиляди са били записани т.г. в училище за първи път доброволно, т.е. те сами са пожелали да започнат да учат. 8 хиляди от тях са на възраст между 5 и 7 г., т.е. те са постъпили или в детска градина, или в първи клас. Другите 2 хил. пък са между 11 и 19 години.
„Твоят час“
Средно по 250 хиляди ученици годишно са участвали в дейностите по интереси по "Твоят час", сочат данни по отминалия вече проект. По него са участвали над 2300 училища и 451 885 ученици в групи по обучителни затруднения и по интереси. Това го прави най-всеобхватния проект, който МОН е администрирало през годините. Степента на удовлетвореност при учениците е над 90%. Близък е процентът и на желаещите да участват и в бъдеще в подобни занимания. 32% от дейностите по него са били в областта на математиката, природните науки, техниката.