Медия без
политическа реклама

Над 260 училища се борят за финансиране за СТЕМ центрове

Програмата на МОН е много атрактивна, но с кратки срокове, смятат от "Амалипе"

ОУ Никола Вапцаров Ботевград

Над 260 училища се борят за държавно финансиране за изграждане на СТЕМ центрове, съобщават от центъра за междуетнически диалог "Амалипе", позовавайки се на публикувани в началото на юли от МОН списъци с одобрените кандидати по националната програма "Изграждане на училищна STEM среда".

147 от проектните концепции са на по-малки училища с до 300 ученици, а 115 - на по-големи школа с над 300 ученици, като те са одобрени да продължат към втори етап на програмата. Училищата ще трябва да разработят цялостни проекти - срокът за това е 20 дни и само една част от тях ще бъдат финансирани.

Програмата за изграждане на СТЕМ училищна среда е една от 4-те нови национални програми тази година. Бюджетът й е внушителните 20 млн.лв., които трябва да стигнат за изграждане на центрове в 100 малки и 50 големи училища. По нея ще се финансират няколко вида СТЕМ центъра - за нови технологии в креативните индустрии, за дигитални създатели и за природни науки, изследвания и иновации, като проектите за тях ще трябва да са до 300 хил.лв. Средства са планирани и за по-малки СТЕМ кътове - кътове тип работилници, изследователски лаборатории и класни стаи за дигитални създатели, за които училищата ще могат да получат до 50 хил.лв.

Всеки център трябва да съдържа промяна във физическата среда (подобряване на вътрешната архитектура и обзавеждането на съществуващи пространства), технологиите, учебното съдържание, методите на преподаване и управлението на образователния процес. Програмата е насочена както към училища с иновативни практики, така и към такива, желаещи да развият иновации в областта на природните науки, дигиталните технологии, математиката и инженерното мислене. Целта й да мотивира учениците към изучаване на въпросните науки, да повиши резултатите им и те в крайна сметка да придобият компетентности и ключови умения и нагласи, ориентирани към практиката.

 

ИНТЕРЕС

Над 500 училища от цялата страна кандидатстваха за създаването на училищни STEM центрове. "Този силен интерес беше очакван, поради необходимостта от създаването на STEM центрове в голям брой училища и тъй като програмата предлага финансиране и за т.нар. "твърди" мерки, които са особени привлекателни за училищата - ремонти, оборудване и др. Въпреки това още на първия етап стана очевидна диспропорцията в активността на малките и на големите училища - 193 кандидатствали малки училища срещу 316 големи", отбелязват от "Амалипе". Оттам са на мнение, че сравнително малкият брой подадени концепции от малки училища все пак е достатъчно голям, за да има конкуренция и да бъдат селектирани 100 проекта, като апелът на организацията към МОН е да не намалява стойността на компонента за малки проекти, тъй като включването на специален компонент за малките училища е едно от достойнствата на националната програма.

 

СПЪНКИ

От "Амалипе" смятат, че програмата оперира с твърде кратки срокове. "Училищата трябваше да подадат проектни концепции в рамките на 20 дни, а след публикуването на списъка с одобрени концепции те имат отново само 20 дни да подготвят същинското проектно предложение. Те трябваше да подготвят проектни концепции през май в условията на дистанционно обучение, подготовка на матури и множество неясноти покрай завършването на учениците и рестартирането на проект "Подкрепа за успех". За училищата с по-малък брой учители това очаквано се оказа възпираща комбинация. Много от директорите споделяха, че имат нужда да кандидатстват, но не могат да отделят учители, които да впрегнат сили в подготовката на проекта. Още повече, Националната програма се прилага за първи път и голямата част от училищата нямаха никаква подготвеност за нея. Това в още по-голяма степен важи за малките училища, които не са имали предходни опити за изграждането на STEM центрове", оценяват от организацията.

Още по темата