Медия без
политическа реклама

Учителите вече могат да се пенсионират 3 г. по-рано по лична преценка

Преподавателите над 50 г. да работят 1 час по-малко, предлагат от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа"

Илияна Кирилова

Учителите вече могат да се пенсионират по-рано по лична преценка, без за това да ги задължават техните директори. За това съобщават от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" по повод промяната в Кодекса на труда, влязла в сила вчера - 18 януари - и даваща тази възможност. 

Става дума за поправка на чл. 328, т. 10 от КТ, инициирана от профсъюза и касаеща прекратяването на трудовото правоотношение на педагогическите специалисти (по чл. 69 в от КСО). Според досегашния текст учителите и досега можеха да се пенсионират с 3 години по-рано, но по преценка и предложение на работодателя. Според новия текст учители и директори на образователни институции могат единствено по собствено желание да се пенсионират до 3 години по-рано от възрастта, за трета категория труд.

И занапред обаче остава да действа сегашното положение, според което учителите, решили да се пенсионират по-рано, нямат да имат право на пожизнена добавка от Учителския пенсионен фонд. Той е формиран от вноски именно на преподаватели, като добавката излиза около 100 лв. на месец. Според председателя на синдиката д-р Юлиян Петров не е никак справедливо възможността за ранно пенсиониране да бъде придружена от рестрикция с отнемане на добавка и обричане на учителската професия на ниска пенсия. "Тази тегоба към учителите продължава и сега, затова от 2 години Синдикат „Образование“ предлага учители и директори, които ползват ранно пенсиониране, да получават поне половината от добавката от Учителския пенсионен фонд", коментира той.

По думите му ранното пенсиониране с до три години е само част от компенсаторните механизми, които в ЕС прилагат за превенция на учителите от прегаряне, докато у нас тази политика е "безкрайно символична". По проучвания на синдикат "Образование" по време на дистанционното обучение, продължаващо почти година, натоварването на учители и директори се е повишило с между 15 и 20%, което неминуемо е довело и до по-интензивно прегаряне на професията педагогически специалист.

В ЕС текат изследователски процеси в тази посока, които ще завършат с препоръки към държавите за съхраняване на професията. В България, във всички проучвания, безмерната бумащина си остава проблем номер едно за претоварването на учителя и основен аргумент за отлив от учителската професия, посочват от синдиката. Затова и едно от предложенията им е за облекчаване натоварването на учителите над 50 години с един час седмично. "Това би било правилно политическо решение за съхраняване на учителите до високата им отредена възраст за пенсиониране", смятат оттам. 

Национална анкета на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" е показал, че 98% от анкетираните учители са съгласни учителската професия да бъде прекатегоризирана към втора категория труд.

 

ТЕСТВАНЕ

По повод на пандемичната ситуация и нейното влияние в образователните институции, Синдикатът смята, че решението да се включат непедагозите в списъците за ваксиниране и удължаването на срока за записване е правилно. Преди месеци профсъюзът предложи учителите да могат да се тестват масово и безплатно за COVID19. "Това се случи много спорадично, което беше неизпълнено обещание към учителите", смятат оттам, Затова предлагат сега, за сметка на МЗ, да се направят масови тестове за антитела на всички учители и директори, разбира се на доброволен принцип. Според тях това ще определи броя на преболедувалите, ще намали нуждата от своевремeнна ваксинация на учителите с антитела и ще направи работата на хиляди учители и директори по-спокойна и уверена.

 

Още по темата