В София са се повишили процентите на децата под карантина или с положителен тест за COVID. Той не спада и се задържа под 3% или над 6000 деца и учениците. Увеличава се и процентът на учителите, които са с положителен тест за коронавирус - в момента те са 320. Тези данни изнесе шефът на РУО-София Ваня Кастрева пред БНТ. По думите й процентите не са твърде високи, но те създават напрежение в системата, тъй като специално заразените учители повличат след себе си и много колеги в карантина, което налага реорганизация на учебния процес.
По последни данни, към 4 ноември т.г., заразените учителите в страната бяха 859 души, което е 0.9% от всички 90 000 преподавателите у нас. 623 ученици пък бяха с положителни тестове, което е 0.07% от общия им брой от над 700 хил. души.
Столичната регионална здравна инспекция има разписан алгоритъм за превключване към онлайн обучение. Заповедта на министъра на образованието от 26-ти октомври дава възможност на директорите да пуснат предложение до министъра да разреши дистанционно обучение, което е много правилна формула за децентрализация, заяви Кастрева. По думите й за територията на София това се е случило за 22 училища. "Критериите (за издаване на разрешение за превключване - бел.ред.) са отворени, съобразени са и с министъра на здравеопазването за процентна заболеваемост, но е добавен и критерий при създавано напрежение и страх при учители и родители", посочи още тя. Данните на МОН от 3-ти ноември показваха, че просветният министър е издал разрешения за превключване към обучение от разстояние на 25 училища в цялата страна.
В момента учениците от 8-и до 12-и клас в цялата страна се обучават дистанционно. Това следва да продължи до 12-и ноември, но от изявления на министър Вълчев стана ясно, че гимназиите в червените зони може да останат затворени и след тази дата. Вчера главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев поиска и прогимназията от 5-7 клас да мине на онлайн обучение, но здравният министър проф. Костадин Ангелов коментира, че такава мярка засега няма да се взема.
"Направен е анализ на позитивите и негативите от пролетта, когато обучението беше дистанционно. Учителите са показали много голяма дисциплина. Видяли са се и негативи, които се отразяват на качеството на образование. Сред тях са техническата осигуреност, дългата работа с електронни устройства, проблемите при комуникацията. Трудното решение е да се намери баланса между здравето и образованието. Винаги на първо място е здравето и живота на всички нас", коментира Кастрева.
Тя посочи, че до края на седмицата се очаква да има решение на въпроса дали гимназистите ще продължат да учат от вкъщи, тъй като при малки и големи положението е различно. "Става въпрос за сложността на възрастта. Коментира се въпросът доколко е разумно 8-ми клас да са в обучение в дистанционна среда. Няма по-ефективно обучение от автентичността на класната стая", категорична бе тя. При по-малките ученици от 1-4 клас повечето експерти смятат, че те трябва да останат присъствено, но според Кастрева все пак подходът трябва да е диференциран и отговорен.
"Силно се надявам годината да не завърши дистанционно. С промяната в закона има възможност за семейства децата да преминат самостоятелно в дистанционна среда. Директорите имат възможност да го разрешат при доказани здравословни причини", обясни Кастрева.
Родителите са разделени на два лагера - отворени писма до институциите и медиите има и в подкрепа на пълното преустановяване на присъственото обучение за всички етапи и училища, и против онлайн обучението, дори то да се само за гимназистите.