Медия без
политическа реклама

Чумата по свинете прехвърли Балкана и стигна до Родопите

Болестта порази четвърта индустриална ферма, този път в Силистренско

Според Илиев едва ли ще има сериозна криза на пазара с цената на свинското месо.
Снимка: БГНЕС
Според Илиев едва ли ще има сериозна криза на пазара с цената на свинското месо.

Африканската чума по свинете стигна до Родопите. Това стана ясно във вторник, след като бе потвърдено наличие на вируса в диви свине, застреляни край хижа "Здравец" над Пловдив. Пробите са изпратени в референтната лаборатория в София. Това слага край на досегашните надежди, че заразата няма да прехвърли Балкана и би могла да бъде ограничена във вече поразените области в Северна България. До късно следобед вчера в Пловдив заседаваше щабът по епизоотиите, за да вземе решение за последващи мерки.

В Северна България кризата се разраства. Вчера Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира ново огнище в индустриална ферма в силистренското село Попина.  Положителните проби са били лабораторно потвърдени от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София. В засегнатия свинекомплекс се отглеждат 17 000 животни. Това е четвъртият случай на потвърдено огнище със заболяването в индустриална ферма и първи за областта. Така общият брой на прасетата, които ще трябва да бъдат евтанизирани от големи комплекси в Русенско и Силистренско вече надхвърля 100 хиляди.

С това не се изчерпват лошите новини. Потвърдено е и ново огнище при домашни свине в град Бяла, в 10-километровата надзорна зона, създадена около потвърденото на 16 юли 2019 г. огнище в регистрирана фамилна ферма в село Пет кладенци, община Бяла. Установен е и нов случай на африканска чума при 6 диви свине в община Свищов, област Велико Търново.

В понеделник огнище на заразата бе потвърдено и във Видин. Там вече започна принудително ликвидиране на прасетата в 3-километрова зона. Междувременно стана ясно, че властите са призовали да бъдат изклани прасетата, отглеждани в стопанства от тип "заден двор", в санитарните зони в областите Шумен, Пазарджик, Ямбол и Сливен. Срокът е до 2 август (петък). Отглежданите извън големите свинекомплекси прасета трябва да бъдат ликвидирани в 20-километрова зона около тях. В Добричко, където засега няма регистрирани огнища, превантивно обявиха извънредно положение и дадоха срок за доброволно избиване на животните от собствениците до 5 август. При неспазване на разпорежданията глобата може да стигне до 1000 лева.

На този фон директорът на БАБХ Дамян Илиев си позволи единствено да призове пред БНТ всички собственици на домашни прасета да ги заколят, дори и в областите, където няма установена африканска чума по животните. Според него само така ще спре разнасянето на заразата. "В районите, където няма вирус, това да стане незабавно", каза Дамян Илиев. Избиването на домашните животни в 20-километровата зона около 63-те промишлени свинекомплекса е задължително.

Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) обяви във вторник, че преустановява физическите проверки на място в свиневъдните стопанства на територията на цялата страна. Това се прави като предпазна мярка срещу разпространението на африканската чума по свинете. Миналата седмица ДФЗ спря и проверките на място на останалите фермери в засегнатите области.

"В околната среда имаме стабилен резервоар на вируса. Румъния доказва нашата теза за заразата от задните дворове, и там си пускат прасетата по бунищата, които са в контакт с диви прасета и от там идва зараза" обясни за пореден път източника на заболяването Дамян Илиев. Защо обаче след като това е ясно на агенцията, не е проведена подробна информационна кампания в личните стопанства у нас, не е ясно. Шефът на агенцията даде съвети за това как трябва да постъпят хората, след като заколят прасетата си. По думите му дори замразено във фризера, месото може да е заразно до една година. Той препоръча варене на висока температура и едва след това консумация.

 

БЕЗ ОТГОВОР

Журналистката Генка Шикерова, зададе във вторник в профила си във Фейсбук няколко въпроса около действията на БАБХ за справяне с кризата.

- Защо инсинераторите не се изпращат в огнищата на заразата? Нали са мобилни, а заравянето не може да даде гаранции за опазване на околната среда (това го пишат БАБХ в документите си!)
- Къде отиват труповете от фермите, които не са заразени, но така или иначе имат смъртност? Влизат ли и как камионите на “Син кръст 2016” във фермите?
- Къде ще отидат заколените прасета от типа “заден двор” и как ще се контролира този процес?
- Ако има разрешение хората да си приберат месото по фризерите, то ще бъде ли изследвано?

 

В. "Сега" изпрати официално същите въпроси на БАБХ. До редакционното приключване на броя отговор не бе получен.

 

ТЕНДЕНЦИЯ

Още с обявяването на извънредното положение в област Русе големите хранителни магазини са прекратили договорите си за доставка на свинско месо с един от най-големите местни свинекомплекси, където е установена заразата. В момента се снабдяват със свинско месо от областите, където няма чума. В един от магазините в Русе, който има собствена транжорна, са прекратили договорите с фермите от региона. "Това решение се взе миналата седмица след обявяване на чумната епидемия в регион Русе", каза Борислав Дончев, управител на хипермаркет и ветеринарен техник, пред БНТ. В магазина му се предлага само българско свинско. "За нас по-добро от българското месо няма... Това е факт, който е неоспорим", каза Дончев. Той посочи, че в магазина има стриктен контрол на месото. Всяка доставка идва с документи, където е вписано, че е годно за крайния потребител. Освен това самият магазин всеки месец прави свое изследване в лаборатория. Към момента няма драстично увеличение на цената на свинското. От големите хранителни вериги в Русе обаче отчитат завишен интерес на потребителите към пилешкото месо и рибата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата