Медия без
политическа реклама

Депутатите "спасяват" дюните от плажуващите вместо от бетона

Законът предвижда глоба до 1000 лв. за чадър и до 3000 хил. лв. за каравана на нерегламентирано място

"Временен" басейн на плаж край морето, който няма да бъде засегнат от промените в закона.
Бетономорие
"Временен" басейн на плаж край морето, който няма да бъде засегнат от промените в закона.

В разгара на скандалите с безобразното леене на бетон по плажните ивици депутатите приеха вчера нови солени глоби за летовниците по Черноморието. И след поредното изменение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) няма забрана за строеж на хотели и комплекси върху пясъка.

Макар според конституцията дюните да са собственост на държавата и на всички българи, 50% от тях са присвоени от шепа частни фирми. Това, изглежда, не трогва депутатите и вместо да вземат мерки да върнат незаконно присвоените плажове, те приеха глоби за летовниците, дръзнали да сложат хавлия или чадър по дюните. Вносител на промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) е депутатът от "Обединени патриоти" Искрен Веселинов.

Срещу промените в закона, приети вчера на второ четене, вече имаше няколко протеста от екоактивисти. Група "Бетономорие" организира протестна седмица пред Народното събрание и от вторник насам изразява всекидневно недоволството си от презастрояването и заграбването на дюни по морето. От инициативния комитет "Лозенец" също обявиха, че ще подкрепят протестите срещу бетона по морето и дори призоваха регионалния министър Петя Аврамова да поиска оставката на Иван Несторов като шеф на ДНСК, тъй като при сегашното ръководство на надзора не можело да бъдат взети адекватни мерки за съхраняване на Черноморието.

"И след днешните промени тези 2700 декара дюни и плажове между Камчия и Шкорпиловци ще продължат да бъдат частна собственост и няма да се водят нито дюни, нито плаж. Просто открадната плажна ивица", написа Тома Белев от Асоциацията на парковете в България във Фейсбук вчера. Организацията обяви, че ще настоява президентът Румен Радев да наложи вето върху ЗУЧК.

Според приетите текстове поставянето на плажни принадлежности върху дюни ще се наказва с глоба от 500 до 1000 лв. за туристите. Санкции ще се налагат и за спиране на коли, ремаркета, кемпери и каравани върху дюните. Подобно нарушение ще бъде наказвано с глоба от 1000 до 3000 лв. или с имуществена санкция от 3000 до 5000 лв. Екоактивисти многократно алармираха, че забраните важат за сивите, белите и облесените дюни, но не и за зараждащите се, които заемат повече от половината от площта на всички видове дюни. 

Според Асоциацията на парковете в България най-застрашени от строителство са именно зараждащите се дюни, а в закона дори липсва определение за отделните видове. Освен това няма яснота къде гражданите и юридическите лица ще бъдат глобявани и санкционирани и къде - не, алармират от асоциацията. "Това прави текста неясен и неточен, оставя широко поле за различни и противоречиви тълкувания и прилагане" казват екоактивистите.

Свободното къмпиране остава забранено в 2-километровата зона от плажната ивица, но промените предвиждат да се обособят зони, където може да се практикува. Къмпингуващите ще трябва да спазват правила, които тепърва ще бъдат описвани в наредба. Тези места няма да се категоризират като къмпинги от туристическото министерство. В тях ще се разрешава поставянето само елементи, които не изискват строителство - беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и т.н.

Поставянето на преместваеми обекти и съоръжения по неохраняемите морски плажове без право на това ще се наказва с глоба от 5000 до 10 хил лв. или с имуществена санкция от 10 хил. до 50 хил. лв.

 

ОЩЕ ЛЕГАЛЕН БЕТОН

В сряда избухна пореден скандал със строеж по морето. След като в началото на годината се разбра, че са изсечени десетки борови дървета в района на къмпинг „Арапя” край Царево, преди дни стана ясно, че на това място вече се е появил цял квартал и строителството продължава. Комплексът от еднофамилни вилни сгради е почти завършен. От община Царево обясниха, че земите са продадени преди повече от 10 години. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЗУЧК, дюни, плаж, глоби, строеж

Още по темата