Медия без
политическа реклама

Депутатите отказаха защита на Алепу, Арапя и още 40 плажа

Кирил Петков обясни, че трябвало да се бърза бавно с опазването на брега

09 Февр. 2024
Кирил Петков има слабост към плаж "Корал" още преди да влезе в политиката.
Кирил Петков има слабост към плаж "Корал" още преди да влезе в политиката.

Парламентът прие поредни кръпки в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, афиширани като борба със застрояването и увреждането на природата. Промените в ЗУЧК за съжаление са половинчати, а мнозинството по неясни причини отказа да разшири списъка на плажовете, които трябва да се пазят от всякакви форми на човешка агресия. Под специална закрила като "плажове за природосъобразен туризъм" остават само трите ивици, които още през 2016 г. бяха обявени за "еко" - "Иракли", "Бяла - Карадере" и "Корал".

Проектът за промени в ЗУЧК бе внесен миналата есен от управляващите, като под него лично сложиха подписите си Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Христо Иванов. 

Но днес в пленарната зала се изказваха основно представители на "Възраждане" и на ИТН, БСП пасуваха, от "сглобката" се снишаваха. Дори гласът на "Зелено движение", което е част от коалицията ПП-ДБ, почти не се чу по време да дебатите. Единствено Даниела Божинова влезе в "битката", предлагайки към трите плажа с висока степен на защита да бъдат добавени още осем: "Дюни Алепу", "Дюни юг", "Липите", "Листи", "Силистар", плажът на село Ново Оряхово, "Аркутино", "Паша дере 1". Но мнозинството не подкрепи това предложение. 

Отхвърлен бе и големия списък, предложен от "Възраждане"  - с над 40 плажа от Дуранкулак до Резово. 

Защо не подкрепяте дори проекта на Даниела Божинова, която е от вашата парламентарна група, учуди се Искра Михайлова от "Възраждане" и настоя Кирил Петков, известен като голям почитател на "Корал", да обясни защо управляващите не искат България да има повече девствени плажове.

Лидерът на ПП даде странно обяснение - опазването на плажовете трябвало да става "стъпка по стъпка", с оценка на въздействието. "Корал", "Иракли" и "Бяла Каредере" бяха обявени за екотуризъм още през 2016 г., нека видим първо как опазваме тях, после и другите, каза Кирил Петков.

 

Какво приеха депутатите

В ивицата с широчина от 500 метра от границите на морските плажове за природосъобразен туризъм „Иракли“, „Бяла-Карадере“ и „Корал“ заварените подробни устройствени планове се обезсилват и се възстановява предназначението на имотите от преди урегулирането. Издадените разрешения за строеж се обезсилват.

На собствениците на поземлени имоти в трите еко плаща се заплаща еднократно обезщетение от държавата в срок от три години от влизане в сила на този закон.

Агенцията по геодезия, картография и кадастър трябва да отрази новите граници и ограничения на крайбрежните зони „А“ и „Б“ в кадастралната карта в срок от един месец от влизане в сила на този закон.

В зона „А“ извън територията на морските плажове, в територията, попадаща в ивицата с широчина 500 метра от границата на морските плажове за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла-Карадере и Корал, се разрешават: поставяне на елементи на градското обзавеждане – пейки, осветителни тела, съдове за отпадъци, преместваеми тоалетни, чешми и указателни табели, извършване на специализирани дейности на съществуващи, археологични обекти, с изключение на археологически проучвания; извършване на изследвания, свързани  с опазване на околната среда; изграждане на елементи на техническата инфраструктура – публична държавна или публична общинска собственост. 

Проектите на общи устройствени планове, предмет на заварени от този закон неприключени процедури по изработване и одобряване, се привеждат в съответствие със законовите промени до 2 години от влизането им в сила.


 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?