Медия без
политическа реклама

Консерватори и опозиция в Лондон се обединяват срещу Джонсън

Депутатите ще опитат да попречат на премиера да спре работата им и да извърши Брекзит без сделка

30 Авг. 2019
Активистката Джина Милър, която задължи чрез съда през 2016 г. Тереза Мей да не заобикаля парламента, внесе жалба срещу решението на Борис Джонсън да замрази работата на парламента.
ЕПА/БГНЕС
Активистката Джина Милър, която задължи чрез съда през 2016 г. Тереза Мей да не заобикаля парламента, внесе жалба срещу решението на Борис Джонсън да замрази работата на парламента.

Британски депутати от опозицията и от управляващите обединяват сили за исторически сблъсък идната седмица, ден след като премиерът Борис Джонсън обяви решението си да замрази работата на парламента за 5 седмици до 14 октомври в навечерието на Брекзит и получи съгласието и на кралицата.

В сряда депутати от целия политически спектър проведоха серия от срещи и конферентни разговори в опит да попречат на плана на изпълнителната власт да ги изолира от решителните етапи на процеса по Брекзит, писа "Гардиън". Изненадващото решение на Джонсън предизвика негодувание сред политиците и в обществото. Шефът на парламента Джон Бъркоу го определи като нарушение на конституцията.

Депутатите от опозицията и от консервативните среди са се договорили да опитат да прокарат законодателство, което да задължи премиера да поиска удължаване на чл. 50 от Лисабонския договор, ако не успее да сключи нова сделка с ЕС за напускането до средата на октомври. Те разчитат, че Бъркоу ще даде възможност за парламентарен дебат за Брекзит още в първия ден от заседанията на парламента след ваканцията - на 3 септември.

Бившият министър на финансите Филип Хамънд, който бе съперник на Джонсън да оглави консерваторите след оставката на Тереза Мей, заяви твърда решимост в парламента да бъде направено всичко възможно да се попречи на Брекзит без сделка. Вариант за това е и искане на вот на недоверие на правителството на Джонсън, макар че опозиционните лейбъристи на Джеръми Корбин досега бяха против такъв ход, ако не са гарантирали мнозинство.

 

ПРАВА

Над 1.3 млн. британци подписаха онлайн петицията за отменяне на решението за замразяване на работата на парламента, защото така се потъпква демокрацията. Петицията бе открита завчера, след обявяване на решението на Джонсън. До вчера следобед бяха заведени и три дела срещу решението - Шотландия, Северна Ирландия и в Англия. Една от жалбите е на активистката Джина Милър, която чрез Върховния съд през 2016 г. задължи правителството  на Тереза Мей да не действа на своя глава, а да поиска съгласието на парламента, за да задейства чл. 50 от Договора за ЕС за излизане на Обединеното кралство от общността.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата