Медия без
политическа реклама

МВР пусна Полфрийман, но му отне насила паспорта

Австралиецът ще трябва да се подписва всяка седмица в районно полицейско управление

След като главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че австралиецът е държан в Бусманци, тъй като няма валидни документи за самоличност, Полфрийман публикува снимка на паспорта си.
Jock Palfreeman
След като главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че австралиецът е държан в Бусманци, тъй като няма валидни документи за самоличност, Полфрийман публикува снимка на паспорта си.

МВР пусна Джок Полфрийман от центъра в Бусманци, но му отне насила паспорта, за да гарантира, че той ще пребивава в София. Австралиецът ще е задължен и да се явява всяка седмица в районно полицейско управление. Той е с отнет паспорт, като обезпечителна мярка, тъй като има забрана да напуска страната, съобщи пред журналисти Никола Николов, шеф на дирекция "Миграция". Той разясни, че Полфрийман бил помолен да даде доброволно документа си за самоличност, но той отказал и затова се наложило да му бъде отнет.

Процедурата по освобождаването е била задвижена в понеделник по искане на адвоката на австралиеца Калин Ангелов. Австралийският гражданин бе откаран в Бусманци на 19 септември, веднага след като беше условно предсрочно освободен от състав на Апелативния съд.

За обиска и за отнемането на паспорта съобщи самият Полфрийман в личния си фейсбук профил във вторник. Само няколко часа по-рано вътрешният министър Младен Маринов заяви пред журналисти, че се очаква официално решение на дирекция "Миграция" дали австралиецът може да напусне центъра, където е настанен, откакто беше освободен предсрочно от затвора на 20 септември. "Процедурата е в ход, трябва да се изпълняват определени изисквания, за да се случи това", уточни той.

Адвокатът на Полфрийман Калин Ангелов заяви пред "Сега", че все още официално не е получил никаква информация и е научил от медиите, че се чака изготвянето на доклад. Той потвърди, че паспортът е бил конфискуван, без да е наясно с причината. Само преди седмица главният прокурор Сотир Цацаров заяви в Народното събрание, че австралиецът е държан в Бусманци, тъй като няма валидни документи за самоличност. След изказването му Полфрийман публикува във Фейсбук снимка на пасаван, който му е издаден от австралийското консулство в Атина на 22 септември 2019 г. 

Казусът вече доведе до напрежение между Австралия и България. Канбера се разгневи на българските власти и ги обвини в манипулация. Причината беше прессъобщение на МП след срещата на австралийския дипломат Джон Филп с Данаил Кирилов по повод делото на Полфрийман. От цитираните думи на посланика излезе, че той, от една страна, благодари на българските власти, а от друга, че им съдейства да не пуснат Полфрийман, като не му дава паспорта. В публикация в австралийския  "Сидни морнинг хералд", който се позовава на официална позиция на говорител на австралийското външно министерство, обаче става ясно, че Министерството на правосъдието е манипулирало фактите от срещата с посланика на Австралия. "Г-н Филп определено не е използвал думите, които е цитиран да казва", се посочвало още в изявлението на австралийското МВнР.

Освен във външнополитически план случаят "Джок Полфрийман" доведе до разногласия в магистратската общност у нас. Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов направи в понеделник обръщение, с което призова "да не се прекрачва границата, отвъд която законността и правото стават жертва на конюнктурния произвол и политическата целесъобразност". "Днес именно рентиерите на царящата безпросветност са тези, които използват казуса на австралийския гражданин Джок Полфрийман за користни цели", категоричен е ръководителят на ВКС, Той коментира и "спекулациите, че австралийският гражданин е лишен от право на свободно придвижване заради предстоящото решение на съда": "Призовавам съдебния състав с председател и докладчик Жанина Начева и неговите членове Бисер Троянов и Надежда Трифонова максимално да съкратят срока си за произнасяне по този елементарен, от правна гледна точка, казус, за да се сложи край на това беззаконие и произвол – тежък удар върху имиджа на страната ни".

Сходно мнение изрази и организацията на "Европейски магистрати за демокрация и свободи" (МЕДЕЛ). От международната организация са категорични, че в България се нападат отделни съдии, рязко се увеличават посегателствата срещу независимостта на съдебната система, а реформите, които се предлагат, са насочени към това да се ограничи свободата им на сдружаване. Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев обаче определи позицията на Панов като недопустима. „Не е нормално да се коментира висящо производство. В момента, в който съставът се е оттеглил и е обявил, че ще се произнесе до два месеца, никой няма право да коментира, още по-малко председателят на ВКС, от чийто съд състав трябва да се произнесе“, каза вчера Магдалинчев пред журналисти, цитиран от "lex.bg". След заседанието на Съдийската колегия на ВСС той попита съдебните кадровици дали няма и те да вземат отношение. Севдалин Мавров се присъедини към мнението му, като беше категоричен, че не споделя изложеното в позицията на Панов. Атанаска Дишева от своя страна попита в каква процедура е Съдийската колегия. „Форматът ми прилича на другарски съд“, отбеляза тя. После се обърна към Магдалинчев с думите, че не помни кадровият орган да е вземал становище по негови медийни публикации.

ПОД ПАГОН

Премиерът Бойко Борисов пък се въздържа от коментар по повод обръщението на председателя на ВКС. „Щом висшият съдия го е призовал, аз съм веднага съгласен със съдиите. Каквото кажат и аз съм съгласен. Така съм обучен, че каквото се произнесе висшият съдия, да се съгласявам с него и да не го коментирам“, изтъкна Борисов. След като журналисти попитаха вътрешния министър Младен Маринов какво мисли за позицията на Панов, Борисов отговори вместо него: "Той е обучен да се съгласява с министър-председателя".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата