Медия без
политическа реклама

Пътната агенция откри 120 сметища, курници и купи сено под мостове

Но новите незаконни находки са все по селски пътища, а трета седмица след пожара на "Струма" боклукът остава

Шефът на АПИ Георги Терзийски (вляво) и колегата му Иван Досев се похвалиха с редовните проверки на агенцията на съоръженията по пътната мрежа.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Шефът на АПИ Георги Терзийски (вляво) и колегата му Иван Досев се похвалиха с редовните проверки на агенцията на съоръженията по пътната мрежа.

Скандалът с пламналото сметище, което съсипа мост на магистрала "Струма", и последвалите медийни разкрития за още незаконни "обекти" в опасна близост до възлови шосета принудиха пътната агенция да започне спешна проверка. Във вторник АПИ гордо отчете резултати - инспектирани са 3800 пътни съоръжения и открити "само" 120 нарушения. 

Оказва се, че под носа на местната и централната власт фирми, граждани и селяни са превърнали площадки под мостове и надлези в депа и "складови бази" за всякакъв сорт боклуци - от автомобилни гуми и строителни материали като греди и тухли до битови боклуци като мебели, дюшеци и т.н. От пътната агенция споделиха, че проверяващите са се натъкнали дори на кокошарници и на ограждения за овце и крави, а също и на купи сено, както и на селскостопанска техника, паркирана на сянка под магистрално трасе. Шефът на АПИ Георги Терзийски даде и конкретни примери - боклуци, сено и кошари, оградени с греди и талашит, били намерени над Бели Вит на пътя за Тетевен, под моста в село Крушаре на пътя Сливен - Ямбол, под надлез на пътя Кубрат - Русе, на пътя Омуртаг - Котел и др. По груби сметки разчистването на тези незаконни сметища и депа ще струва над 2 млн. лева.

Най-странното в докладваните резултати е, че струпвания на боклуци, нелегални постройки и огради са открити само по второстепенни пътища и не личи да има нередности по магистрали и първокласни шосета. Преди седмица разследване на Медиапул разкри, че големи бунища има не само под моста при Дупница, но и под други виадукти по магистрала "Струма" - край Суходол, при Мало и Големо Бучино. Публикуваните снимки показаха, че там са струпани керемиди, мивки, дюшеци, кофи, бетон, гардероби и др. За тях АПИ нищо не каза. 

А въпреки отчета за открити 120 незаконни сметища и постройки дотук пътната агенция е наложила само два акта за нарушения - вероятно защото е трудно да се установят виновниците. А санкциите са повече от скромни. Единият акт е за фирмата "Грома холд" (бившата "Агромах"), превърнала сянката под моста на "Струма" при Бело поле в паркинг за строителна техника, камиони и леки коли. Нарушението бе огласено от БНР, след което АПИ обяви, че фирмата незабавно трябва да си изнесе машините на разрешено място. "Грома" ще бъде глобена, но само с 1000-3000 лева - толкова предвиждал законът. Другата санкция е заради ограден овчарник край Ловеч. Тя е още по-смешна като размер -  200 до 500 лв.

 

АБСУРД 

Пламналото сметище  на моста под "Струма" продължава да ражда абсурди. Георги Терзийски обясни, че агенцията ударила на камък, когато се опитала да премахне "вторичните суровини" на фирмата "Феникс ресурс", чийто собственик Кольо Илиев е единственият обвинен досега за пожара. Отпадъците от депото, които пак могат да пламнат, били натоварени, но компетентните институции - РИОСВ-Перник и община Дупница, не посочили къде да се транспортират. А екоинспекцията обявила, че боклуците не са боклуци, а са суровина за преработка и трябва да бъдат върнати в депото на "Феникс ресурс". Освен това АПИ е опитала да разчиства само депото, понеже то е на държавен терен, но не и съседните планини от боклук, които са с неустановен собственик. Така боклукът под моста на Джерман остава като цъкаща бомба - заради възможен нов пожар.

 

ПАРИ ЗА СМЕТ

Георги Терзийски изрази дълбокото си съжаление, че вместо за ремонт на пътищата милиони ще хвърчат за почистване на бунища. Той апелира гражданите да не изхвърлят боклуци на нерегламентирани места, защото това след време ще бръкне в джоба на  всички данъкоплатци. Там където нарушителите не могат да бъдат открити, за да платят за почистването, отпадъците се местят за сметка на бюджета, поясни шефът на АПИ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата