Медия без
политическа реклама

След три дни бездействие София пуска зелен билет

Екоминистерството следи въздуха само в 33 населени места

airsofia.info

Опасно мръсен въздух трови София от почивните дни, но Столичната община реагира едва вчера. Първо вчера сутринта - когато много хора вече са тръгнали на работа, кметът Йорданка Фандъкова склони да направи буферните паркинги на метрото безплатни, а снощи около 18:30 часа обяви и пускането на зелен билет за градския транспорт. Така въпреки че системата на общината прогнозира чист въздух за следващите два дни с изключение на умерено замърсяване в "Дружба" днес столичани ще могат да се качат на метро, автобус и трамвай и да пътуват цял ден срещу 1 лев. Това само потвърди, че действията на общината са въпрос на управленска воля, а не на показания, както често се оправдава Фандъкова.

Днешното пускане на зелен билет е второто, откакто съществува програмата с мерки на общината срещу замърсяването въпреки че "отровните" дни са много повече. То вероятно е отговор на десетките коментари срещу бездействието на общината, които заливат социалните мрежи и медиите в последните дни. Самата Фандъкова коментира проблема едва в понеделник сутрин, като по стар обичай занижи показанията до "само" 2 пъти над допустимите стойности за фини прахови частици. Към момента на нейното изказване официалните датчици, използвани от кметството, показваха, че в "Младост" замърсяването е 7 пъти над нормата, в "Хиподрума" и в "Надежда" замърсяването е близо 4 пъти над допустимото, в "Дружба" - три пъти, а в "Павлово" - два пъти и половина, сметна "Медиапул". Сензорите на гражданската организация AirSofia.info, поддържани от доброволци, отчитаха многократно по-високи стойности. Критиците на тази мрежа от станции твърдят, че влагата компрометира показанията им. Факт е обаче, че алтернатива на тези сензори няма.

Сякаш не си общува с ГЕРБ, кметицата обяви още в социалната мрежа, че "настоява парламентът да криминализира нерегламентираното изгаряне на отпадъци, защото административните санкции, които ние налагаме, нямат нужния ефект". Тя за пръв път даде и личен пример, като обяви, че също ще отиде на работа с градски транспорт.

Според прогнозите на официалните станции във вторник в София се очаква напълно чист въздух. От AirSofia контрират, че трети ден смогът и мъглата са още по-ниско и по-гъсти, а качеството на въздуха е десетки пъти над безвредните граници. "Горенето и трафикът продължават. Зелен билет или безплатен транспорт няма. Само преди месец СО обяви, че в последните години София постига подобрение по всички показатели, които измерват качеството на въздуха", пишат те и допълват, че има обществена поръчка от август за създаване на мрежа от сензори, които да измерват замърсяването, по подобие на гражданска мрежа, защото системата на БАН явно не работи.

АЛТЕРНАТИВНО

"Спаси София" настоя вчера децата да бъдат пуснати в дървена ваканция, градският транспорт да стане безплатен с мобилизацията на всички налични превозни средства, да се осигури тотален контрол над кварталите, където за отопление се гори какво ли не, и да се спрат строителните дейности в целия град.

Екоминистерството следи въздуха само в 33 населени места

 

В 17 градове замърсяването на въздуха е надхвърлило допустимите норми в неделя, показва последният бюлетин за състоянието на въздуха на изпълнителната агенция по околна среда - за 2 декември. София и Горна Оряховица са в най-тежко положение, като в Горна Оряховица концентрацията на фини прахови частици в този ден е била 4.55 пъти над нормата. С високи нива на ФПЧ10 е и Шумен - 3.81 пъти над нормата, която е 50.0 µg/куб.м средно денонощно. Над три пъти по-мръсен въздух са дишали и в Пловдив - станцията в жк "Тракия" показва 3.2 пъти превишение, а тази в Каменица - 2.77 пъти. В Перник пък фините прахови частици не са единственият проблем - тяхната концентрация е висока (2.71 пъти над нормата), но превишение има и на серен диоксид. Повече ФПЧ10 от допустимото има още в Благоевград, Девня, Враца, Видин, Плевен, Ловеч, Русе, Смолян, Сливен, Димитровград, Кърджали, Шумен.

Тази информация обаче не е изчерпателна, тъй като в системата за наблюдение на качеството на въздуха са включени едва 33 населени места. Това е официалният източник на информация за замърсяването, включително и за пред Европа, която ни държи под особен надзор заради започналата наказателна процедура срещу бездействието на властите по проблема. В справката за фини прахови частици са включени 46 пункта, но те не обхващат дори всички областни градове, показва справка в последния тримесечен бюлетин на агенцията - за третото тримесечие на 2018 г. 

В системата за наблюдение липсват областни градове като Габрово, Търговище, Кюстендил, Разград и Ямбол, при все че в някои от тях като Разград има замърсяващи производства като завода за антибиотици и хората протестираха. На сайта на община Разград се посочва, че "качеството на атмосферния въздух в общината се следи от две мониторингови точки, които са включени към Националната мрежа за контрол на качеството на въздуха. Измерванията се извършват два пъти в годината". Габрово разчита на мобилна станция от Русе, която го навестява по утвърден от министъра график. Търговище разчита на мобилна станция от Варна, като последните публикувани данни на сайта са от 2015 г. На сайта на община Ямбол пък и такава информация липсва, поради което не е ясно на какви показатели се основава твърдението, че "наличната в общината информация не показва системно замърсяване на въздуха, изразено с наднормени концентрации на вредни газове и прах. Регистрирани са единични случаи на превишаване на ПДК за прах, серен диоксид, азотен оксид и въглероден оксид".

За сметка на тези областни градове, където нормативите посочват в най-честия случай наблюдение два пъти в годината, станции са разположени целогодишно на Рожен и на Копитото в София. Точно обратната е препоръката на Европейската сметна палата - да се наблюдават проблемните райони.

 

НЕВЪЗМОЖНА МИСИЯ

В пълна противоположност на гражданските организации и потребителските сайтове, където информацията за състоянието на въздуха е все по-достъпна, държавните институции и местните власти полагат големи усилия да направят информацията за въздуха неоткриваема. Тези данни следва да са публични, но единственият достъпен бюлетин в сайта на ИАОС вчера беше този за 2 декември. Под линия в него е посочен линк, на който би следвало да са публикувани общинските програми с мерки срещу замърсяването, но на адреса се появява надпис "Тази страница не съществува". Дълбоко законспирирани са и справките на Столичната община по този въпрос, както и прогнозите за следващите дни, към които се определят съответните мерки - така остава минимална вероятност гражданите да се сблъскат с предписанията на Фандъкова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?