Макар от две години да не е Европейска младежка столица (ЕМС), община Варна продължава да налива пари в сдружението, което бе създадено специално заради домакинството. Част от средствата са за заплати. Всичко това става ясно след преглед на планираните общински разходи за 2019 г. и информация, предоставена от кметството.
В приложенията към разчетите на местната хазна е записано, че дружеството ще организира през настоящата година младежки фестивал (“Фън сити +”) със 100 000 лв., още 65 000 лв. са предвидени за администриране. Същата сума е отпусната и през 2018 г. за фестивала, а администрирането е коствало 80 000 лв. На въпрос на “Сега” за какво точно ще се харчат парите през настоящите 12 месеца, общинският пресцентър осветли административните пера: “Средствата ще бъдат изразходвани за: възнаграждения за изпълнителен директор, експерт комуникации, експерт мониторинг и програми, счетоводител и юрист. Общо: 48 169 лв.; административни разходи – поддръжка на сайт, материали и консумативи, техническо оборудване и др. Общо: 16 831 лв.”.
Дружеството бе създадено година при домакинството на ЕМС с цел да кандидатства по програми, за които общини не се допускат. Председател на управителния съвет (УС) стана кметът Иван Портних, но практически други лица движеха дейността. Удълженото финансиране сега идва на фона на предпазливо публично недоволство на служители на Портних за работата, която е свършило сдружението. Темата е обсъждана на януарската сесия на местния парламент. Лилия Христова, общински директор по младежките дейности, заявява, че въпреки критиките Европейският младежки форум (организация, която дава титлата ЕМС) определил Варна като една от най-успешните столици. Но успоредно с това добавя: “Дали сме препоръки на сдружението, ако иска да просъществува по-дълго време в бъдеще, задължително трябва да работят по направление спечелване на европейски програми, в които могат да се включат младежите в града, нещо, което беше като недостатък при провеждането на младежката столица”. Христова обяснява още, че парите за администриране миналата година са били повече, тъй като се е отчитало свършеното по ЕМС. Не разяснява защо и през 2019 г. трябва да се заделят средства. От думи на шефа на младежката комисия към ОбС Мартин Байчев става ясно, че се търси устойчивост.
В устава на сдружението е записано, че то цели “да осигури оперативното управление на Европейската младежка столица”, но успоредно с това “осъществяването на междусекторна младежка политика”, “стимулирането на диалога между гражданското общество” и т.н. Вторият вид задачи му дават възможност да просъществува десетилетия. “Варненският арт квартал „Таляна” се побратими с пловдивския квартал на творческите индустрии „Капана”– статия с такова заглавие се появи на сайта на сдружението в средата на април и стана ясно с какво точно се занимава то в момента. В публикацията пише, че “част от работата на сдружението е да продължава да оказва подкрепа за осъществяването на дългосрочни проекти”.
ОЩЕ “УСТОЙЧИВОСТ”
Публикацията за "Таляна" и "Капана" е интересна с още нещо. В нея като председател на УС не фигурира Портних, а бившият евродепутат (НДСВ) Биляна Раева, която и досега бе представител на общината в сдружението. По информация на “Сега” кметът се е оттеглил преди петнадесетина дни, но общинският пресцентър реши да бъде витиеват по въпроса – съобщи, че Портних никога не е участвал като орган на местната власт, община Варна членувала като юридическо лице заедно с НПО-та. За състава на УС общината любезно препрати да се информираме от Търговския регистър, макар че промени там не се вписват толкова бързо. Наблюдатели коментират, че Портних се стреми някак да се разграничи от сдружението, но без да се вдига много шум и да пострада “устойчивостта”.