Великобритания, Германия, Испания, Франция и други европейски държави - най-малко 15, официално признаха опозиционния лидер Хуан Гуайдо за временен лидер на Венецуела на мястото на президента Николас Мадуро, който докара страната до хаос и нищета, предаде Би Би Си. До редакционното приключване на броя вчера българското външно министерство не бе обявило кого България смята за легитимен лидер на Венецуела. В края на миналата седмица стана ясно, че Италия е блокирала обща позиция на ЕС в подкрепа на Гуайдо. В понеделник в съгласувана акция най-големите европейски страни признаха младия председател на Националното събрание на Венецуела за временен президент. Преди това той получи легитимация от САЩ и много латиноамерикански страни, включително Колумбия и Бразилия. Властите в Каракас "напълно ще преразгледат двустранните отношения с тези правителства, докато не се извърши коригиране, което да откаже подкрепата им за плановете за преврат", се казва в изявление на външното министерство на Венецуела.
Големите европейски държави не подкрепят евентуална военна интервенция, за каквато неведнъж намекна президентът на САЩ Доналд Тръмп, отбелязва британският "Гардиън". Вестникът припомня обаче, че ЕС не е успял да стигне до обща позиция. Италианското антисистемно "Движение 5 звезди", част от управляващата коалиция в Италия, се обяви против признаването на Гуайдо. Разделение по този въпрос обаче съществува не само в италианската управляваща коалиция, но и вътре в движението.
На този фон Мадуро заяви, че не може да изключи възможността за гражданска война на фона на силен международен натиск да сдаде властта, предаде Би Би Си. В телевизионно интервю той категорично отхвърли ултиматума на западноевропейски страни за предсрочни президентски избори. Мадуро предупреди, че американският му колега Доналд Тръмп "ще напусне Белия дом, опетнен с кръв", ако се намеси в кризата в латиноамериканската страна."Нима искате да повторите Виетнам в Латинска Америка?“, попита реторично Мадуро американския държавен глава. "Не приемаме ултиматуми от никого. Отказвам да свикам избори в настоящия момент - ще има избори през 2024 г. Не ни интересува какво казва Европа", заяви Мадуро. Той каза, че е писал до папата, молейки го да помогне с посредничество при кризата в страната,
ТЕНДЕНЦИЯ
До политическото напрежение във Венецуела се стигна, след като в края на януари опозиционният лидер Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за временен президент и получи мощната подкрепа на САЩ. Гуайдо бе поздравен за "смелостта и куража“ от канадския премиер Джъстин Трюдо, който подчерта необходимостта от "нови свободни избори“. В допълнение на САЩ и Канада, Франция, Германия, Испания, Холандия, Португалия и Великобритания обявиха подкрепа за Гуайдо. От другата страна поддръжниците на Мадуро са Русия, Китай и Иран.
ЧИСЛО
40 млн. долара отпусна Канада в помощ на венецуелците.