Европейският съюз ще бъде домакин на разговори между лидерите на Армения и Азербайджан този месец, за да се опита да намали напрежението между заклетите врагове след светкавичната офанзива на Баку в Нагорни Карабах, заяви ръководителят на ЕС Шарл Мишел пред АФП, цитиран от БГНЕС.
"Целта е тази среща да се проведе до края на октомври и ще определим датата заедно, с (арменския) министър-председател (Никол) Пашинян и (азербайджанския) президент (Илхам) Алиев", заяви Мишел в рамките на срещата на върха на 47-те държави от Европейската политическа общност в Испания.
Преди две седмици след еднодневна офанзива Азербайджан пое контрола над сепаратисткия регион Нагорни Карабах за първи път от три десетилетия.
Операцията предизвика масово изселване на етнически арменци, като по-голямата част от около 120 000 души, които живееха на територията, избягаха в Армения.
Европейските лидери се надяваха да бъдат домакини в Испания на първата среща на Алиев с Пашинян след карабахската офанзива. Но азербайджанският лидер отказа разговорите, като Баку се позова на "политиката на милитаризация" на Франция в Кавказ, на отношението на Европейския съюз към региона и на отсъствието на Турция - традиционен съюзник на Баку.
В четвъртък обаче помощникът на президента Хикмет Хаджиев заяви в социалните мрежи, че "Азербайджан е готов за скорошни тристранни срещи в Брюксел във формат Европейски съюз, Азербайджан и Армения.
Франция обеща военна подкрепа на Ереван след настъплението на Азербайджан, но не уточни какво включва тя.
В четвъртък френският президент Еманюел Макрон заяви, че европейските лидери трябва да продължат да обсъждат кризата с Азербайджан, за да "защитят най-добре" Армения, вместо да прибягват до санкции срещу Баку.
Покрай масовото изселване на етнически арменци от Карабах Ереван обвини Баку в етническо прочистване - обвинение, което Азербайджан отрича.
Запитана дали изселването е равносилно на етническо прочистване, френската външна министърка Катрин Колона заяви в интервю късно в четвъртък, че "при всички случаи изглежда така - принудително изселване, хора, които трябва да напуснат земите на предците си, домовете си, след военни операции или под заплаха от нови военни операции.
"Това не са доброволни напускания, макар че, разбира се, трябва да запазим надеждата, че един ден те ще се върнат", каза тя пред телевизия "Франс 2".
На място Армения и Азербайджан се обвиниха взаимно, че са открили трансграничен огън в четвъртък.
След офанзивата Пашинян все по-често поставя под въпрос историческата роля на Русия като основен гарант за сигурността на малката му страна.
Той разкритикува отказа на руските миротворци да се намесят по време на операцията, като определи съюза за сигурност с Русия като "неефективен".
Руският президент Владимир Путин заяви в четвъртък, че превземането на региона от страна на Азербайджан е "неизбежно", като добави: "Беше само въпрос на време Азербайджан да започне (атака, за) да върне териториите си".