Медия без
политическа реклама

Евролидерите не се разбраха за бюджета и възстановителния план

След 5 видеоконференции правителствените лидери ще се съберат през юли присъствено в Брюксел

19 Юни 2020
На днешната видеоконференция председателят на Европейския съвет Шарл Мишел се убеди, че за пари трябва да се говори очи в очи, а не от дистанция
Европейски съвет
На днешната видеоконференция председателят на Европейския съвет Шарл Мишел се убеди, че за пари трябва да се говори очи в очи, а не от дистанция

За пети път на видеоконференция евролидерите не се разбраха за дългосрочния бюджет и възстановителния план на ЕС и затова председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви след днешната им четиричасова виртуална среща, че ги свиква идния месец на "истински преговори" очи в очи в Брюксел. Спорът е както за седемгодишната финансова рамка от 1,1 трлн. евро, така и за възстановителния 4-годишен пакет от 750 млрд. евро, наречен от Еврокомисията "Следващо поколение ЕС".

Ръководителите на правителствата отново изложиха своите позиции и с това се изчерпа същинският дебат на видеосрещата. "Пестеливата четворка" (Австрия, Дания, Нидерландия и Швеция) не показа склонност да отстъпи от съпротивата си срещу предоставянето на 500 млрд. евро от възстановителния план като безвъзмездни помощи за държавите, пострадали най-много от коронавируса. Четворката продължава да смята, че помощите могат да бъдат само под формата на нисколихвени заеми, и то след ангажименти за структурни промени във фискалната политика на държавите получатели.

Очакванията от срещата бяха малки и още вчера германската канцлерка Ангела Меркел каза пред Бундестага, че я разглежда като "първоначална размяна на мнения". Затова Шарл Мишел каза, че оттук нататък трябва да има "истински преговори".

В заседанието участва и българският министър-председател Бойко Борисов. Според съобщение на правителствената пресслужба той заявил, че "страната ни подкрепя Плана за възстановяване, тъй като предложеният подход е амбициозен, с изключителен и временен характер. С него Европейската комисията успява по новаторски начин да съчетае мерките в отговор на кризата и предимствата на заемния капитал с възможностите на бюджета на ЕС. Предложен е балансиран компромис между грантове и заеми."

Относно следващата МФР българският премиер е изразил оптимизъм, че скоро европейките лидери ще стигнат намирането на компромис. "Вярвам, че в още следващия месец ще успеем да постигнем съгласие по балансирано споразумение, което да осигурява финансирането на всички политики, приоритети, инструменти и мерки, включително и за справяне с това най-ново предизвикателство пред ЕС - коронавируса. Наред с това обаче допълнителни усилия са нужни и за традиционните приоритети на ЕС от гледна точка на бюджета и правилата за изпълнението им. Насочването пък на специално внимание към най-бедните региони с цел преодоляване на дълбоките социално-икономически проблеми в тях е неизбежно условие за постигане на дългосрочен икономически растеж, заетост, инвестиции и конвергенция в ЕС като цяло и то отвъд настоящата икономическа криза", е казал още Борисов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата