Телефонни номера, свързани с повече от 400 милиона акаунта във Фейсбук, са останали незащитени онлайн в последния пропуск в поверителността за гиганта на социалните медии, съобщиха американски медии. Изложеният на публично достояние сървър съхранява 419 милиона данни на потребители в няколко бази данни - 133 милиона акаунта в САЩ, повече от 50 милиона във Виетнам и 18 милиона във Великобритания според технологичния новинарски сайт TechCruch.
Базите данни са съдържали идентификатори на потребители на Фейсбук - уникални цифри, прикрепени към всеки акаунт. В тях е имало телефонни номера на профилите, както и полът, посочен от някои акаунти, и тяхното географско местоположение. Сървърът е останал без парола, което означава, че всеки е могъл да получи достъп до базите данни, и е останал така до късно сряда, когато TechCrunch се свързва с хоста на сайта. "Фейсбук" потвърди за проблема, но омаловажи степента на изтичането, като заяви, че досега потвърдените акаунти са около половината от отчетените 419 милиона. От компанията добавиха, че много от акаунтите са дубликати и данните са стари. „Наборът от данни бе изтеглен и нямаме доказателства, че профилите във Фейсбук са били компрометирани“, заяви говорител на "Фейсбук", цитиран от агенциите.
След скандала с „Кеймбридж Аналитика“ през 2018 г., когато изтекоха личните данни на милиони потребители, компанията деактивира функцията, която позволява на потребителите търсенето в платформата по телефонни номера. Публикуването на телефонен номер на потребителя го прави уязвим за спам обаждания и смяна на SIM от хакери, които могат да анулират паролите на компрометираните акаунти, както наскоро се случи с изпълнителния директор на Туитър Джак Дорси.
Междувременно в четвъртък услугите на Yahoo се сринаха за няколко часа, като хиляди потребители на електронната му поща са разгневени от липсата на информация за това колко дълго ще продължи прекъсването. "Възможно е да не можете да получите достъп до някои от нашите услуги, включително имейла. Нашият основен приоритет в момента е да отстраним проблема. Ние оценяваме вашето търпение", се казва в съобщение на екипа за клиентско обслужване на Yahoo. Потребителите на електронните пощи в Yahoo се насочиха към платформите на социалните мрежи и се оплакаха от прекъсването.
РАЗКРИТИЯ
Германската прокуратура в Мюнхен започна разследване срещу местна компания, която е обвинена, че незаконно е продала свой софтуер за шпиониране, съобщи "Дойче веле". Продуктът на фирмата FinFisher е бил използван от властите в Турция срещу организаторите и участниците на различни протести в Турция през 2017 г. Прокурорите проверяват дали компанията е нарушила закона, като е продала софтуера, без да има разрешение за това. Говорител на прокуратурата заяви, че мениджъри и служители на FinFisher и други две фирми са част от разследването. Продуктът FinSpy позволява да бъдат подслушвани разговори, чатове, снимки и видео в WhatsApp, Facebook, Messenger и Skype.