Медия без
политическа реклама

Горбачов на 90: Ругаят ме, но без гласност нямаше да има промени

02 Март 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС

Днес първият и последен президент на СССР - Михаил Сергеевич Горбачов, навършва 90 години. На 11 март 1985 г., след смъртта на тогавашния генерален секретар на комунистическата партия (КПСС) Константин Черненко, и по предложение на министъра на външните работи Андрей Громико, Горбачов е избран за негов наследник. 

Оше същата година той обявява, че съветската икономика е изостанала и има нужда от промяна. Първоначално тези реформи са наречени „ускорение“, а по-късно се въвежда терминът „перестройка“ (промяна, преструктуриране). През февруари 1988-а Горбачов оттегля съветските войски от Афганистан, а войната там официално приключва година по-късно - на 15 февруари 1989. Външната му политика е насочена към подобряване на отношенията със Запада. По времето на Горбачов пада Берлинската стена и стават редица демократични промени в тогавашните социалистически държави в Европа. 

През март 1990 г. Горбачов става първият (и единствен) президент на СССР, след като е избран от Конгреса на народните депутати. Той е носител на Нобелова награда за мир през 1990 г. Горбачов е президент до 25 декември 1991 г.

А днес 90-годишният политик смята за най-голямото дело на своя живот именно перестройката.

"Дълбоко съм убеден, че тя бе необходима, и че я водехме в правилната посока. Главното, което постигнахме в страната, е, че хората придобиха свобода, приключихме с тоталитарната система - разказва пред агенция ТАСС Горбачов на рождения си ден. - И затова дойде и опитът да се отклони страната обратно към миналото - пучът обаче не сполучи. А на външната сцена главното бе прекратяването на Студената война, радикалното съкращаване на ядрените оръжия".

Горбачов твърди, че винаги е взимал принципни решения - и в живота, и в политиката. И не би ги променил.

"В политиката, разбира се, сега се вижда сясно, че имаше пропуски. Знам, че ме критикуват за "доверчивост". Но ако не се доверявах на хората, перестройката даже нямаше да започне. Ругаят ме и за гласността, но без нея нищо в страната нямаше да се измени", смята той.

Горбачов се връща и към опита за преврат, т.нар. пуч, през август 1991 г., когато премиерът, началникът на КГБ, министърът на отбраната и др. са срещу него.

"В открита политическа борба реакционерите винаги губеха. Тези хора имаха възможност да се борят, да възразяват открито. И това, че отидоха към държавен преврат, е престъпление. Така бе казано и в обвинителния акт на генералната прокуратура. Но съд нямаше, защото властта направи сделка с тези хора. Ако нямаше политическа реформа, всякакви икономически опити щяха да потънат в бюрократическото блато. На страната бе необходима пазарна реформа, а не шокова терапия. Но през 90-те години преобладаваха радикалите и това струваше скъпо на Русия и нейните граждани", казва Горбачов.

Според него и в момента на страната са необходими промени и хората ги искат. "Не е важно как ще бъдат наречени - реформи, перестройка. Това е процес на преминаване на страната към нормален живот на всички хора", смята той.

А що се отнася до това дали е възможно възстановяване на СССР в един или друг вид, Горбачов твърди: "Неведнъж съм казвал: Съюзът можеше да се запази. Разбира се - обновен, реформиран, даващ на републиките широки права, реален суверенитет. Сега вече почти 30 години има независими държави (б.р. - бившите съветски републики). Има Евразийски икономически съюз, Организация на Договора за колективна сигурност (б.р. - на 10 от бившите 15 републики в СССР). Всички тези организации трябва да се укрепват. И да се направи всичко, за да се възстановят отношенията с тези републики, с които сега има противоречия. Необходима е такава програма".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Михаил Горбачов

Още по темата