Израелците се събраха на митинги в цялата страна за 11-а поредна седмица срещу опитите на правителството на Бенямин Нетаняху да прокара съдебна реформа, която ще увеличи властта на политиците над съдилищата, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Протестиращите се опасяват, че предложените реформи са заплаха за израелската демокрация.
На площад "Дизенгоф" в Тел Авив хиляди демонстранти развяваха синьо-бялото национално знаме на Израел. Демонстрантите блокираха пътища, докато вървяха на шествие през центъра на града. "Спасяваме демокрацията!", пишеше на един плакат, издигнат от тълпата.
"Притеснявам се не за себе си, а за дъщерите и внуците си", казва Наама Мазор, 64-годишна пенсионерка от град Херцлия. "Искаме да запазим Израел демократичен и либерален, разбира се еврейски, но либерален. Много се притесняваме, че той ще се превърне в диктатура. Няма полудемокрация. Ние сме или демокрация, или диктатура. Няма нищо междинно", смята жената.
Сагив Голан от Тел Авив, заяви, че правителството "се опитва да унищожи гражданските права, правата на жените и всяко нещо, което демокрацията защитава ... Искаме да покажем гласа на демокрацията."
Израелските медии съобщават за демонстрации в повече от 100 града, включително Хайфа, Йерусалим и Беершеба.
Промените ще позволят на законодателите да отменят решенията на Върховния съд с гласуване с обикновено мнозинство. Също така, ще дадат по-голяма тежест на правителството в комисията, която избира съдиите, и ще лишат Върховния съд от правото да отменя изменения в основния закон на Израел.
БЕЗ КОМПРОМИС
Откакто правителството на Нетаняху обяви реформите през януари, дни след встъпването си в длъжност, в цял Израел редовно се провеждат масови демонстрации.
Изразявайки загриженост от задълбочаващия се разрив в израелското общество, президентът Исаак Херцог представи в сряда предложение за компромис, но правителството веднага го отхвърли.
"Всеки, който смята, че истинска гражданска война, с човешки жертви, е граница, която никога не бихме могли да достигнем, няма представа за какво говори", заяви Херцог.
Лидерите на опозиционните партии обявиха на съвместна пресконференция в четвъртък, че подкрепят начертаното от Херцог. "Предложението не е съвършено. То не е това, което искахме, но е справедлив компромис, който ни позволява да живеем заедно", смята бившият премиер Яир Лапид.
Управляващата коалиция, която включва ултраортодоксални еврейски и крайнодесни партии, твърди, че предложените реформи са необходими, за да се коригира дисбалансът на властта между избраните представители и висшия съд на Израел.
Непосредствено след изявлението на Херцог Нетаняху го нарече едностранен компромис, който само затвърждава съществуващото положение и не внася необходимия баланс между властите.