Стойността на активите на сваления президент на Сирия Башар Асад може да достигне 12 милиарда долара: вече е започнало международно търсене за тях. Това съобщава The Wall Street Journal.
Семейството Асад за десетилетия от момента на идването си на власт в страната е натрупало скъпа първокласна недвижимост, бутикови хотели във Виена и частен самолет в Дубай. Състоянието на клана се дължи също и на контрола над сирийските държавни монополи и търговията с наркотици. Последната е помогнала на Асад да компенсира ограниченията от западните санкции: на година династията е получавала над два милиарда долара от контрабанда с каптагон.
Богатството на Асад растеше въпреки гражданската война, докато обикновените сирийци се бореха с последствията от нея. Според оценките на Световната банка за 2022 година почти 70% от населението е живяло под прага на бедността.
„Активите на режима ще се издирят с международно търсене. Кланът Асад имаше много време преди преврата, за да изпере парите си. Винаги са имали план Б и сега са добре подготвени за изгнание“, заяви пред изданието бившият служител на Белия дом Андрю Таблер.
Не е известно колко време ще е необходимо да се открие цялото имущество. Активността на САЩ принуждава сирийския диктатор да укрие надеждно активите си по целия свят, които частично са реинвестирани в юрисдикции, недостъпни за преследване.
Търсенето на активи, свързани със Садам Хюсеин и Муамар Кадафи, отне години. И не всичко беше върнато: от приблизително 54 милиарда долара, откраднати от бившия либийски диктатор, успяха да върнат само няколко актива, включително лондонска недвижимост на стойност 12 милиона долара и 100 милиона долара в брой на Малта.
Както по-рано установи изданието Financial Times, Башар Асад е изнесъл от страната си в Русия поне 120 милиона долара в брой. Има твърдения за 250 милиона.
Режимът на Асад, изпитвайки остър недостиг на чужда валута в страната, през 2018-2019 година е пренесъл през летище Внуково банкноти с номинал 100 долара и 500 евро, тежащи почти две тона, за да ги положи на съхранение в санкционирани руски банки. В нощта на 8 декември сирийски бойци влязоха в Дамаск след 10-дневна офанзива върху територията, която беше под контрола на правителството на Сирия. На сутринта въоръжените групировки направиха първото си телевизионно изявление, съобщавайки, че са свалили „тирана“ Башар Асад и освободили несправедливо задържаните под негово управление затворници.
В този ден сирийският диктатор свиква съвещание с 30 ръководители на армията и службите за сигурност, за да им каже, че руската армия скоро ще дойде на помощ и да призове за защита.
След края на срещата Асад казва на ръководителя на президентската си канцелария, че се прибира у дома, но всъщност се отправя към летището.
Асад избяга в Москва — Русия му предостави убежище по лична заповед на Путин. В руската столица вече го чакаха съпругата му Асма и трите им деца. Къде се намира сега — не е напълно известно, но преди пет години FT установи, че на клана принадлежат поне 20 скъпи апартамента в руската столица. Вчера в Телеграм канала на сваленото сирийско правителство бе разпространено изявление на Башар Асад, в което твърди, че не е бягал от Сирия, а е бил евакуиран в Москва от съображения за сигурност от руската армия.
Премиерът на преходното сирийско правителство Мохамед Башир заяви днес пред телевизия "Ал Джазира", че Сирия разполага с "много малки валутни резерви", предаде Ройтерс.
Настоящи и бивши сирийски официални представители са съобщили за Ройтерс, че валутните резерви на Сирия в щатски долари са почти изчерпани. Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.
Валутните резерви на централната банка на Сирия възлизат на "само 200 млн. долара в брой", е посочил един от източниците на Ройтерс. Друг източник оценява сирийските доларови резерви на "стотици милиони".