Замърсяването на въздуха трябва да бъде считано за нарушаване на човешките права, заяви категорично специалният докладчик на ООН за човешките права и околната среда, цитиран от "ИЮ Обзървър". Замърсяването на въздуха води до 7 милиона случая на преждевременна смърт по света всяка година, включително на 600 000 сред децата, подчерта Дейвид Бойд. "Нека поставим тези 7 млн. случая в контекст - това са повече смъртни случаи на година от тези от войни, убийства, туберкулоза, ХИВ, СПИН и малария, взети заедно", каза експертът. "Това е световна здравна криза, по която наистина трябва да се вземе отношение. Замърсяването на въздуха нарушава правото на живот, на здраве, правата на детето и нарушава правото на живот в здравословна и устойчива околна среда", добави той.
Докладът на Съвета на ООН по правата на човека, който беше представен в Женева, посочва и редица решения на проблема. Те включват наблюдение на качеството на въздуха, установяване на главните източници на замърсяване на въздуха, образоване и ангажиране на обществеността по въпроса за замърсяването на въздуха, както и въвеждане на законодателство, регулации и стандарти, които могат да бъдат прилагани, за да бъде ограничено замърсяването. Една от тях е прекратяване на използването на въглища като гориво на електроцентралите. Според доклада това е изпълнимо във всички развити държави до 2030 г.
"Понеже в отделните части на света има разлики в главните източници на замърсяване, ефективна конкретна мярка за борбата с мръсния въздух може да бъдат стриктни наблюдения и обучителни кампании. Определянето на главния замърсител на въздуха, образоването на населението по проблема и привличането на гражданите към темата могат да дадат резултат", пише Бойд. Това трябва да се комбинира с регулации, единни стандарти и санкции за нарушаване на правилата. “Замърсяването на въздуха и промяната в климата са директно свързани. Взимането на мерки за първото, ако бъде направено правилно, ще даде резултат и в ограничаването на второто", казва Дейвид Бойд.
ЗАПЛАХА
Италия може да се наложи да внася маслини от април, тъй като екстремното метеорологично време е "основният фактор" за спада на реколтата от маслини, предупреждава професор Рикардо Валентини, директор на Евро-Средиземноморския център за климатични промени, пише в."Гардиън". Реколтата от маслини в Италия е намаляла с 57%, което се случва за първи път от 25 години. Това предизвика протести на хиляди италиански фермери, които носиха оранжеви жилетки по време на демонстрации в Рим наскоро. Маслиновите дървета в Средиземноморието са засегнати от изключително неблагоприятни метеорологични условия, което е в резултат на климатичните промени, включително дъждове, ранна пролетна слана, силен вятър и лятна суша.