ООН се "подготвя за най-лошото" в Североизточна Сирия, след като САЩ заявиха, че се оттеглят, за да позволят турски военни операции в района. "Не знаем какво ще се случи... подготвяме се за най-лошото", каза регионалният координатор на ООН по хуманитарна помощ на Сирия Панос Мумцис в Женева. Той подчерта, че има "много въпроси без отговор" относно последствията на операцията. Мумцис заяви, че службата му не е била информирана предварително за решението на САЩ, което на практика изоставя кюрдите - главен съюзник на Вашингтон в дългата битка срещу Ислямска държава (ИД). ЕС пък предупреди, че подготвяната от Турция офанзива срещу кюрдска милиция в североизточната част на Сирия ще навреди на цивилните и ще причини "масово разселване" на хората.
Турция изпрати подкрепления по границата през последните седмици, а президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че дълго обявяваната офанзива може да "се случи всяка нощ без предупреждение". Преди това министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу написа в Туитър, че Турция е „решена да осигури съществуването и сигурността на страната, като изчисти терористите от този регион“. Той има предвид кюрдите или Сирийските демократични сили (СДС), които имат връзки с кюрдските бойци в Турция и които Анкара счита за терористична организация. В телефонен разговор в неделя Ердоган е убедил президента на САЩ Доналд Тръмп в нуждата от турска военна операция в Североизточна Сирия. След разговора от Белия дом съобщиха, че САЩ изтеглят войските си в района, където от няколко месеца патрулират и подпомагат СДС. Вашингтон заяви, че няма да участва във военната операция на Турция. Анкара твърди, че планираната "зона за сигурност" в Северна Сирия може да позволи да се върнат до 2 млн. сирийски бежанци. В Турция се смята, че има над 3.6 млн. сирийски бежанци.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп в понеделник оправда решението си да изтегли американските войски от границата на Турция със Сирия, като заяви, че регионът ще трябва да "изясни ситуацията" и че Америка трябва да се измъкне от "нелепите безкрайни войни".
Оттеглянето на САЩ от ключови позиции по северната граница на Сирия, обявено късно в неделя, отбелязва голяма промяна в политиката и ефективно изоставя кюрдите, които бяха основен съюзник на Вашингтон в многогодишната битка срещу джихадистката групировка „Ислямска държава“. "Турция, Европа, Сирия, Иран, Ирак, Русия и кюрдите сега ще трябва да разберат ситуацията и какво искат да направят с пленените бойци на ИД в техния "квартал ",“ написа Тръмп в Туитър. "Време е да се измъкнем от тези нелепи безкрайни войни, много от тях племенни, и да върнем войниците си у дома. Ще се сражаваме, където ни е от полза, и ще се бием само за победа", написа той.