Медия без
политическа реклама

САЩ налагат на ЕС мита за $11 млрд.

Мярката е в отговор на субсидиите за "Еърбъс" от страна на Брюксел

10 Апр. 2019
ЕПА/ БГНЕС
Миналия месец американският президент Доналд Тръмп заплаши да наложи мита за автомобили, внасяни от ЕС, ако двете страни не могат да постигнат ново търговско споразумение.

САЩ подготвят мита на ЕС за 11.2 млрд. долара в отговор на субсидии, които подкрепят самолетния гигант "Еърбъс". "ЕС се възползва от търговията със САЩ от много години. Това скоро ще спре!", написа американският Доналд Тръмп  в Туитър. Европейският производител на въздухоплавателни средства "Еърбъс" по-рано през деня осъди плановете на Тръмп за въвеждане на тарифи за някои продукти на ЕС, като заяви, че те нямат никаква "правна основа" и че американската оценка на щетите е "до голяма степен преувеличена". Коментирайки планирания ход, френският финансов министър Брюно Льо Мер предупреди, че САЩ и ЕС "не могат да допуснат" нов конфликт за европейския самолетен производител „Еърбъс“.

През 2011 г. СТО заяви, че авиокомпанията е получила 18 млрд. долара субсидии от ЕС между 1968 г. и 2006 г. САЩ твърдят, че субсидиите от ЕС са причинили спад в продажбите на „Боинг“ и са довели до загуба на пазарен дял в страните по света. Брюксел пък обвини Вашингтон в предоставянето на нелоялна подкрепа на „Боинг“, включваща данъчни облекчения и справяне с проблема чрез СТО. ЕС твърди, че САЩ е предоставил на „Боинг“ субсидии от над 5 милиарда долара между 1989 и 2006 г. Заплахата с мита идва и в критичен момент за „Боинг“.

В САЩ вече е подготвен  предварителен списък на стоките, които ще са част от допълнителните мита, които ще засегнат стоки от всички 28 държави - членки на ЕС. Те включват филетата от сьомга, пресни или охладени; сирене, включително "Чедър", "Рокфор", "Стилтън", "Грюйер" и "Пекорино"; лимони, пресни или сушени; зехтин; вино; пуловери от кашмир и други подобни стоки; керамични домакински уреди с калаени капаци; мотоциклети с двигател с между 500cc и 700cc; стенни часовници без електрическо задвижване, проектирани да работят над 47 часа без пренавиване. Освен това се обмислят допълнителни мита за някои стоки, ако са произведени във Франция, Германия, Испания или Обединеното кралство. Те включват хеликоптери, подвижни колички - използвани в нови граждански въздухоплавателни средства, фюзелажи - използвани в нови граждански самолети, и други стоки. Предложените мита на САЩ ще бъдат в допълнение към съществуващите налози върху европейските продукти.
 

 ГЛОБА

Американският конгломерат "Дженерал електрик" ще плати глоба от 52 милиона евро за предоставяне на невярна информация на ЕС, когато е кандидатствал за придобиването на производител на части за вятърни турбини през 2017 г., съобщи Европейската комисия. Когато компанията информира Брюксел за плановете си да придобие "Ел Ем уинд", конгломератът твърди, че не разработва вятърна турбини с мощност над 6 мегавата за офшорно приложение. Това не е вярно, посочва ЕК, тъй като скоро след това става ясно, че "Дженерал електрик" предлага 12-мегаватова офшорна вятърна турбина на потенциални клиенти. "Дженерал електрик" оттегля молбата си и отново я внася с пълната информация през февруари. Така през март еврокомисията одобри придобиването, но започва разследване на процеса по кандидатстване. Обявената глоба не засяга полученото одобрение за придобиване, отбелязва Европейската комисия, но отразява наличие на нарушение по време на процеса на кандидатстване.

Ключови думи:

САЩ, ЕС, мита, субсидии, Eърбъс

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?