Медия без
политическа реклама

САЩ отказват да приземят проблемните "Боинг"

Пилотът на падналия самолет в Етиопия се оплакал, че не го владее

14 Март 2019
Останките от разбилия се в неделя "Боинг" 737 МАКС 8 на Етиопските авиолинии край град Бишофту.
ЕПА/БГНЕС
Останките от разбилия се в неделя "Боинг" 737 МАКС 8 на Етиопските авиолинии край град Бишофту.

Федералното управление на САЩ за въздухоплаване засега смята, че няма причина да бъдат спрени полетите на самолетите "Боинг" 737 МАКС 8, два от които се разбиха от октомври досега, въпреки растящия брой държави, които замразиха полетите на този модел самолети, предадоха световните агенции. "Засега нашето проучване не показа никакъв проблем във функционирането на този модел самолети и не виждаме причина полетите им да бъдат спрени", се казва в съобщение на управлението. То обаче допълни, че няма да се поколебае да вземе незабавни мерки, ако бъдат открити аномалии при спешния анализ на данните на катастрофиралия самолет на Етиопските авиолинии, чиито черни кутии бяха намерени и ще бъдат изпратени за анализ в Европа. В катастрофата в събота загинаха 157 души. Във вторник ограничения бяха наложени от няколко азиатски държави и Австралия, както от целия ЕС и редица балкански държави. Според Си Ен Ен лично представители на "Боинг" са се обадили на американския президент Доналд Тръмп, за да го убедят да не спира техните самолети. Той пък написа в Туитър, че е готов дори да купи акции на авиокомпанията.

Нискотарифната Norwegian Air Shuttle, която зависи от своите 18 самолета "Боинг" 737 МАКС 8, очаква разследване на причината за катастрофа в Етиопия и ще потърси финансова компенсация от производителя. "Ще изпратим цялата сметка на "Боинг“, заяви говорителят на компанията Ласе Сандакер-Нилсен. "Норвежците не трябва да бъдат финансово наказвани, защото чисто нов самолет не може да лети", смята той. 

Още през 2018 г. производителят "Боинг" e бил обвинен, че укрива информация, свързана с потенциално опасни нововъведения в софтуера за контрол на полета на новото семейство 737 МАКС, което може да е сред причините за двете фатални авиокатастрофи, съобщи "Шпигел онлайн". Обвиненията бяха отправени публично от пилоти, експерти, Обединената пилотска асоциация на САЩ и представители на Федералната авиационна администрация. Те смятат, че основният проблем е свързан със софтуера. Става въпрос за автоматичната система за предотвратяване на срив в моделите 737 МАКС 8 и MAКС 9, която има за цел да не допусне случайното увеличение на ъгъла на въздушно съпротивление от страна на пилотите отвъд пределно допустимите граници. В опит за превенция и при необичайни обстоятелства системата може да отклони контролните органи на самолета неочаквано и толкова интензивно, че екипажите не могат да възстановят нормалното поведение на самолета. В официалното предупреждение от "Боинг" преди година се казва, че при подобен сценарий самолетът може да се отклони рязко надолу, което да доведе до дълбоко и потенциално катастрофално пикиране. Според авиокомпанията това може да се случи дори и когато пилотите управляват самолета в ръчен режим и не очакват намеса от страна на бордните компютри.

 

 РАЗКРИТИЯ

Пилотът на катастрофиралия в неделя пътнически самолет на Етиопските авиолинии е имал "проблеми при управлението на самолета", съобщи изпълнителният директор на Етиопските авиолинии Теволде Гебремариам, цитиран от в. "Уолстрийт джърнъл". Според Гебремариам пилотът на катастрофиралия  самолет е сигнализирал, че има "проблеми при управлението на самолета", и е поискал да се върне обратно на летището. От записа на разговорите на пилота с диспечерите става ясно, че той не е сигнализирал за някакви външни проблеми със самолета или с полета, като удар с птица, разкри Гебремариам.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата