Медия без
политическа реклама

САЩ се разгневиха на Германия заради Иран

Америка пожертва много, за да помогне на ФРГ да остане част от Запада, заяви US посланикът в Берлин

02 Авг. 2019
Иранският президент Хасан Рохани (в центъра) е приветстван от военни при пристигането му в град Табриз. Той разкритикува остро новите санкции на САЩ срещу външния министър Мохамад Джавад Зариф. "Те правят детински неща", каза Рохани.
ЕПА/БГНЕС
Иранският президент Хасан Рохани (в центъра) е приветстван от военни при пристигането му в град Табриз. Той разкритикува остро новите санкции на САЩ срещу външния министър Мохамад Джавад Зариф. "Те правят детински неща", каза Рохани.

Посланикът на САЩ в Германия нападна правителството на германския канцлер Ангела Меркел за нежеланието на Берлин да се присъедини към морска мисия в Ормузкия проток. Дипломатът подчерта, че най-голямата икономика в Европа трябва да поеме по-голяма глобална отговорност, съобщиха немски медии. Отношенията между САЩ и Германия се влошиха, откакто президентът Доналд Тръмп пое управлението. Те имат разногласия по редица теми, включително за разходите за отбрана, търговските мита, Иран и "Северен поток - 2".

Късно завчера германският външен министър Хайко Маас изключи участие на страната му в планираната от Вашингтон морска мисия в Ормузкия проток, след като САЩ отправиха официална молба към редица страни в Европа. Маас подчерта, че Германия иска да се намали напрежението с Иран. Изразявайки недоволството си от това решение, посланик Ричард Гренъл заяви, че ФРГ има задължения. "Германия е най-голямата икономическа сила в Европа. Този успех носи глобални отговорности", обяви той пред в. "Аусбургер алгемайне". Според него САЩ се опитват да получат подкрепата на Германия за военната мисия в протока от седмици. Посланикът отбеляза, че докато един германски министър твърди, че разглеждат молбата, външният министър я отхвърли. Първоначално военният министър Анегрет Крамп-Каренбауер заяви в Брюксел, че Германия преглежда молбата. "Америка пожертва много, за да помогне на Германия да остане част от Запада", припомни Гренъл пред вестника и добави, че американците плащат огромни средства за поддържането на 34 000 войници в Германия.

Междувременно американското правителство наложи санкции на иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф в момент на засилващо се напрежение между двете страни. Финансовото министерство на САЩ каза, че санкциите се налагат заради това, че Зариф действа от името на иранския върховен водач аятолах Али Хаменей. "Джавад Зариф осъществява безразсъдния дневен ред на върховния водач на Иран и е главният говорител на режима по света", заяви американският финансов министър Стивън Мнучин. Санкциите срещу Зариф предвиждат блокиране на евентуално негово имущество или интереси в САЩ. Той обаче каза, че няма такива. "Благодаря ви, че ме смятате за толкова огромна заплаха за вашия дневен ред", коментира  иранският външен министър.

Американското правителство заяви, че ще взема решения дали да предостави пътна виза на Зариф, включително за пътувания до ООН, конкретно за всеки случай, оставяйки отворена възможността той да присъства на годишната сесия на Общото събрание на световната организация през септември в Ню Йорк.

РЕФОРМА

Правителството на Иран одобри план за премахване на четири нули от валутата си, както и смяната на името ѝ на "томан", заяви правителственият говорител Али Рабией пред репортери. Стойността на иранския риал достигна рекордно дъно м.г., след като САЩ излезе от ядрената сделка и отново наложи санкции на Ислямската република. Един американски долар се обменя за 120 000 риала, а официалният курс е 42 000 за $1. Томан бе името на валутата в Иран преди 1925 г. Международният валутен фонд прогнозира, че икономиката на Иран ще се свие с 6% тази година.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата