Първият министър на Шотландия Никола Стърджън предупреди новия британски министър-председател Борис Джонсън, че ще продължи подготовката за референдум за независимост, защото неговите планове за Брекзит ще навредят на шотландската икономика, предадоха агенциите. "Сега повече от всякога е важно в Шотландия да имаме алтернативна възможност", написа Стърджън в писмо до Джонсън. Според нея "шотландското правителство ще продължи да прави приготовления, за да даде на хората в Шотландия избора да станат независима страна". Шотландският парламент ще обмисли законодателство за референдум след лятната ваканция. През 2014 г. идеята да се отделят от Обединеното кралство бе отхвърлена от шотландците с минимална разлика именно с аргумента за оставане в ЕС.
Самият Джонсън се зарече Великобритания да излезе от Европейския съюз "на 31 октомври или дори по-рано, без ако или но". На първото заседание на кабинета си в четвъртък той обеща да преодолее безизходицата с Брекзит, която свали от власт предшественичката му Тереза Мей. Джонсън каза пред току-що назначените от него 31 министри, че страната е в "решаващ момент от своята история". Борис Джонсън обяви пред парламента, че иска да направи Великобритания най-великата страна на планетата, писа "Гардиън". Може да звучи като преувеличение, но е реалистично, застрахова се той. Премиерът обеща да постигне нова сделка в рамките на по-малко от 100 дни, но предупреди, че ако лидерите на ЕС откажат, което според него е "отдалечена възможност", то Великобритания ще напусне без сделка. "Убеден съм, че можем да постигнем сделка", каза той. Според Джонсън предпазният механизъм за границата с Ирландия е недопустим, защото подкопава британската демокрация.
Депутати от Консервативната партия, които са против Брекзит без споразумение, включително някои от министрите на Тереза Мей, отстранени от Джонсън, обещават да поведат битка, щом парламентът се събере след шестседмичната ваканция, започваща в петък. Това породи предположения, че може да бъде направен опит за сваляне на правителството с предложение за гласуване на недоверие. Друга възможност е Джонсън да свика предсрочни избори през есента с надеждата да спечели парламентарно мнозинство, за да осъществи плановете си. Следващите редовни избори във Великобритания са през 2022 г.
ЧИСТКА
Общо 17 министри от правителството на бившия премиер Тереза Мей или подадоха оставка, или бяха уволнени, създавайки обаче парламентарна група от врагове на новото управление. Повечето от новите министри в кабинета на Борис Джонсън са твърди поддръжници на Брекзит. За финансов министър беше определен 49-годишният Саджид Джавид - досегашен вътрешен министър. Прити Пател е назначена за вътрешен министър, Доминик Раб - за външен министър, а Стивън Баркли запазва поста на отговарящ за Брекзит. Борис Джонсън номинира за член на кабинета и своя по-малък брат Джо Джонсън, който ще бъде заместник-министър в Департамента по бизнес.