Медия без
политическа реклама

Отменен референдум преоткри Златния век и Симеон Велики

Поморие обогати годината с неслучила се случка

Връх Биберна днес
Зелена Странджа
Връх Биберна днес

Може ли да има връзка между местен референдум срещу каменна кариера и Симеон Велики? Община Поморие показа, че може. Кратката неслучила се случка е много любопитен историко-политически сюжет от отминаващата си година.

В основата бе инвестиционен интерес за добив на инертни материали от връх Малка Биберна край Каблешково. Той е красив, ползва се за отдих, а строителните материали по него отдавна са обект на различен интерес. Сега местните хора и общинската управа бяха категорично против добива, организираха се протести, в средата на есента спешно бе задействана процедура за референдум. Насрочен бе за първата неделя на януари на територията на градчето.

Напълно в тон с традицията за такива допитвания областният управител на Бургас Мария Нейкова спря начинанието. Последваха нови спешни гражданско-властови действия, този път за събирането на подписи, които да скрепят обжалването срещу Нейкова. Съдът присъди в нейна полза. Основният мотив бе подобен при другите такива случаи из страната - че добивът на подземни богатства е национален въпрос, не от компетенциите на общините, тоест не може да се подложи на местно допитване.

Реално причината за спорове отпадна, защото успоредно инвеститорът - управлявана от варненския бизнесмен Ангел Дерменджиев фирма, оттегли искането за концесия, позовавайки се на общественото напрежение (линкът по-долу е от кмета на Каблешково Ивайло Иванов): 

Така за пореден пореден път настана суматоха в спешен порядък, този път за отмяна на референдума. Общинската избирателна комисия, например, следваше да ревизира всичките си решения. Накрая кметът на Поморие Иван Алексиев задейства процедура за обявяване на "Природна забележителност Биберна" - за да се спрат завинаги опитите да се разкопава там, да се развива екотуризъм.

Това са само едрите щрихи на хронологията. Ще бъде ли обявена природна забележителност, ще стане ясно в бъдещето.

Всичко това в крайна сметка щеше да е просто една успешна за местните граждани тривиална история, ако не бе интервю на Алексиев пред бургаския сайт "Флагман". Даде го след отмяната на референдума, най-подробно и спокойно разяснявайки защо би бил незаконен, тоест преразказвайки закона за допитванията.

 "Всъщност такъв не може да се проведе никога, а дори и да се проведе - резултатът от него няма да е легитимен и признат", заключи кметът. А допълнително, аргументирайки се защо районът следва да е защитена забележителност, изтъкна и по-широка причина: "От друга страна пък е исторически доказано, че Цар Симеон I е водил битката край река Ахелой, където сразява византийците именно от връх Биберна през 917 г. От там тръгва Златният век на България".

Така в крайна сметка кметът най-обстоятелствено осветли обществеността за безсмислието на нещо (референдума), тръгнало да се прави под егидата му. Енигма е бил ли е запознат със закона за допитванията предварително, което е задължително за всеки редови представител на местната власт, да не говорим за кмет - ако да, защо е подел референдума, защо са се влагали тъй интензивни усилия за нещо безсмислено; ако не - кака така не.

А темата точно там ли се е състояла битката при Ахелой оставяме за най-изкусните исторически познавачи - понеже липсва научен консенсус за конкретното място, а картината, от която Симеон на връх (евентуално Биберна) наблюдава боя, след което се спуска с белия кон, е просто литературен разказ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата