Медия без
политическа реклама

Съдът на ЕС наложи на Google рекордна глоба от 2,4 млрд. евро

Apple пък ще трябва да плати 13 млрд. евро данъци, реши СЕС

Днес, 12:15
ЕПА/БГНЕС

Съдът на Европейския съюз (СЕС), най-висшият съд на общността, потвърди днес глобата от 2,4 милиарда евро, наложена през 2017 г. от Европейската комисия на Google заради предполагаемо нарушение на правилата на ЕС за конкуренцията, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

СЕС потвърждава глобата, наложена на американския технологичен гигант за "злоупотреба с господстващо положение чрез рекламиране на собствена услуга за сравнение на продукти", посочи съдът.

Операторът на най-популярната интернет търсачка е поставил собствената си услуга за сравняване на цени "Гугъл шопинг" (Google Shopping) в по-благоприятна позиция спрямо предлаганите от конкуренти и следователно е злоупотребил с пазарната си сила.

Това е втората най-тежка финансова санкция, налагана някога от ЕС по антимонополно дело.

СЕС се произнесе окончателно днес и по дело, заведено от ЕК през 2016 г. срещу Apple, нареждащо на компанията да внесе 13 млрд. евро (14,4 млрд. долара) данъци, твърдейки, че американската компания не е платила дължимите данъци в блока вследствие на предполагаема сделка с Ирландия.

Първоначално "Епъл" успешно обжалва пред Общия съд на ЕС с аргумента, че Комисията не е успяла да докаже, че оспорваната данъчна сделка представлява забранена държавна помощ. Компанията твърди също така, че приходите на двете ѝ дъщерни дружества в Ирландия по начало подлежат на данъчно облагане в САЩ и от нея е било поискано да плати два пъти. През 2020 г. Комисията обжалва отмяната на заповедта за плащане от страна на Общия съд.

13-те милиарда долара, приравнени към незаконна държавна помощ, съответстват на ползите, получени от предимство в данъчното облагане между 2003 г. и 2014 г. в Ирландия, където "Епъл" прехвърли всичките си приходи, придобити в Европа, както и тези от Африка, Близкия изток и Индия, допълва Франс прес.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Google, Apple, Съдът на ЕС

Още по темата