Медия без
политическа реклама

Заев очаква спорът със София да се разреши след изборите у нас

Без резултат приключи 11-ото заседание на Смесената историческа комисия

05 Дек. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Република Северна Македония няма да започне преговори за членство в Европейския съюз до края на годината в очакване да минат парламентарните избори в България. Това стана ясно от интервю на премиера на страната Зоран Заев пред македонското радио Канал 77.

Заев обяви, че очаква спорът със София да се реши след парламентарните избори у нас.

„Имаме още малко време и пространство, но е сигурно, че България ще наложи вето отново този месец. Мисля, че трябва да изчакаме да отминат изборите през март, да мислим с трезва глава. Да няма такъв натиск от избори. Въпросът трябва да бъде решен през пролетта“, заяви македонският премиер.

Той обяви, че веднага след като преговорите с България приключат, успешни или неуспешни, той ще свика лидерска среща.

Заев коментира и интервюто, в което обяви, че имаме обща, а не споделена история и което предизвика протести в Република Северна Македония. "Лидерите трябва да ръководят, не съжалявам за казаното. Зная, че правя първите стъпки в изграждането на приятелство. Нека бъда ясен: интервюто беше дадено, за да работи положително в България. Борисов също често е критикуван у дома, защото говори открито за македонския народ и език. Това са лидери, които не си правят тънки сметки и не поставят политическата си кариера на първо място", казва Заев.

Междувременно без резултат приключи 11-ото заседание на Смесената историческа комисия, създадена според Договора за добросъседство между България и Република Северна Македония. Заседанието се проведе непосредствено преди Срещата на върха на европейските лидери следващата седмица, на която се очаква отново да бъде обсъдена темата за разширяването и позицията на България за начало на преговори с Република Северна Македония. 

Как да бъдат записвани протоколите от срещите на комисията и темата за цар Самуил бяха в центъра на диксусиите. Съпредседателят на комисията от българска страна проф. Ангел Димитров заяви пред БНР: "Нашите колеги отказват да подписват протоколите като настояват за употреба на прилагателното македонски навсякъде". 

От своя страна Драги Георгиев обвини българските представители, че едностранно са променили формулировката на протоколите и намеси и Преспанския договор с Гърция. Според него този договор се тълкува различно.

От общо 14 забележки на българските историци комисията е стигнала едва до 4-тата, а тя е Средновековието и съдържанието на учебниците по история за 7-и клас в Република Северна Македония. Драги Георгиев атакува българските историци, че отказват в учебниците да залегнат различни гледни точки за личността на цар Самуил. 

Според проф. Димитров македонските историци дори са отстъпили от вече договорени позиции за общо честване на личността на цар Самуил. "Непрекъснато се внушава, че някой поставя под съмнение идентичността и езика на гражданите на Република Северна Македония. Това изобщо не е вярно, ако има забележки, то е за пътя до формирането на нацията", заяви проф. Димитров.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата