Египетската институция за антики съобщи, че е открила древната гробница на цар Тутмос II - първото кралско погребение, намерено след гробницата на Тутанкамон през 1922 г., предават АФП и БГНЕС.
Гробницата, открита близо до Долината на царете в Луксор, Южен Египет, е принадлежала на цар Тутмос II от 18-ата династия, живял преди близо 3500 години.
Тутмос II е бил прародител на самия Тутанкамон, а негова полусестра и царица-съпруга е била фараонката Хатшепсут.
Нейният гигантски храм се издига на западния бряг на Нил в Луксор, на няколко километра от мястото, където е открита гробницата на Тутмос II.
Въпреки че предварителните проучвания показват, че съдържанието ѝ е било преместено в древни времена - гробницата е останала без емблематичната мумия или позлатеното великолепие на находката на Тутанкамон - Министерството на антиките нарече откритието „един от най-значимите археологически пробиви през последните години“.
Гробницата е разкопана от съвместна египетско-британска мисия, ръководена от Върховния съвет по антиките и Фондацията за изследване на Новото царство.
Входът на гробницата е открит за първи път през 2022 г. в планините на Луксор, западно от Долината на царете, но тогава се е смятало, че води към гробницата на царска съпруга.
След това обаче екипът открива „фрагменти от алабастрови буркани, на които е изписано името на фараона Тутмос II, идентифициран като „починалия цар“, заедно с надписи, на които е изписано името на неговата съпруга, кралица Хатшепсут“, което потвърждава чия е гробницата.
Малко след погребението на царя вода залива гробната камера, повреждайки вътрешността ѝ и оставяйки фрагменти от мазилка, на които са изобразени части от Книгата на Амдуат - древен текст за подземния свят.
Според министерството от гробницата са извадени и някои погребални мебели, принадлежали на Тутмос II, което е „първата по рода си находка“.