Египетски археолози направиха голямо откритие - така наречения „Изгубен Златен град“. Той е основан преди 3400 години по времето на Аменхотеп III, един от най-могъщите владетели на древен Египет, и е затрупан под пясъците преди три хилядолетия.
Археолозите започнали работа в Луксор, на около 500 километра южно от столицата Кайро, през септември миналата година. Тяхна задача била да намерят моргата към намиращия се наблизо храм на Тутанкамон - между храмовете на Рамзес III и Аменхотеп III. След няколко седмици, за "голяма изненада" на екипа, „от всички посоки започнаха да излизат формации от тухли от кал, носещи печата на Аменхотеп III", се казва в изявлението.
„Това, на което се натъкнахме, се оказаха останките на голям град в добро състояние, с почти цялостно запазени стени и със стаи, пълни с предмети, използвани в ежедневието.“ Към днешна дата са открит пръстени и други бижута, оцветена керамика с гравирани йероглифи, скарабеи, съдове за вино и тухли от кал, също така къщи, пекарна, работилница за направата на амулети и орнаменти и гробище. Тези пространства са „недокоснати от хилядолетия“, казват археолозите, „сякаш са били напуснати от древните им стопани вчера“.
Бетси Брайън, професор по египетско изкуство и археология от университета „Джонс Хопкинс“, участвала в експедицията, заяви, че това е вероятно най-важното археологическо откритие в Египет след намирането на гробницата на Тутанкамон през 1922 г. Тя нарече находката „най-големият“ древен град, разкриван някога в Египет, и добави, че той ни осигурява рядката възможност да надникнем в живота на древните египтяни "по време на икономически разцвет и голямо богатство“.
Аменхотеп III е наследил империя, простираща се от Ефрат до Судан, и е управлявал почти четири десетилетия до смъртта си около 1354 г. пр.н.е. Управлението му е известно с богатството и величието на неговите паметници, включително колосите на Мемнон - две масивни каменни статуи близо до Луксор, които представляват него и съпругата му.
Археолозите са оптимисти, че ще бъдат разкрити по-нататъшни важни находки, отбелязвайки, че са открили групи гробници, до които се стига само по „стълби, издълбани в скалата“. Конструкцията е подобна на тези, открити в Долината на царете. „Очакваме да разкрием недокоснати гробници, пълни със съкровища“, добави Захи Хауас.
След години на политическа нестабилност, свързана с бунтовете от 2011 г., която нанесе сериозен удар върху ключовия за Египет сектор на туризма, страната се стреми да върне посетителите от цял свят, най-вече чрез популяризиране на древното си наследство.