Медия без
политическа реклама

Биреният стожер Германия се обърна към безалкохолното пиво

Новата революция в мисленето и консумацията е поведена от младите хора

28 Юли 2024
ЕПА/БГНЕС

Първото клише, което идва на ум, когато мнозина мислят за Германия, са тромпетна музика, съпроводена с пляскане по краката и това съчетано с литрови халби бира. А бирената култура на Германия е най-добре олицетворена от Октоберфест в Мюнхен.

Милиони празнуващи се стичат в баварската столица всеки септември за 16 дни, за да се отдадат на бира, бретцели и братвурстове. Но това е клише, което вече не е в синхрон със съвременна Германия, където въздържанието е на мода, а пиенето на алкохол вече запада.

Един пример за това е Die Null (The Zero). Преди Октоберфест да започне тази година, в сърцето на Мюнхен беше открита нова безалкохолна бирена градина, открита от самия кмет на града. Мястото сервира разнообразие от безалкохолни напитки, от коктейли до безалкохолна бира. Това е последното в поредица от начинания в цялата страна, което отразява все по-широка тенденция в германското общество:

 

консумацията на бира непрекъснато намалява от 90-те години

 

на миналия век, като сега е средно само 88 литра на глава от населението годишно, в сравнение с почти 143 литра след падането на Берлинската стена. Спадът е забележим и на самия Октоберфест - през 2019 г. 6,3 милиона посетители са изпили около 7,3 милиона литра. Миналата година присъстваха рекордните 7,2 милиона души, но те консумираха сравнително малко - 6,5 милиона литра. В знак на променящите се времена Augustiner - най-старата пивоварна в Мюнхен, която е едновременно партньор на Die Null и опора на Октоберфест, пусна безалкохолни светли бири за първи път в дългата си история.

Но безалкохолното пиво в никакъв случай не е новост в Германия. Докато международните крафт пивоварни мечтаеха за бири, които да не водят до махмурлук, понякога с интересни имена (шотландците BrewDog си имат своите ​​Nanny State или Punk AF), то германците продаваха безалкохолни бири, рекламирайки ги като съдържащи витамини изотонични напитки, на които да се наслаждавате след спорт.

Според германската федерална статистическа служба производството на безалкохолна бира (класифицирана като съдържаща по-малко от 0,5% алкохол) се е увеличило със 74% между 2011 г. и 2021 г. и сега се пие от около 46% от германците. Но

 

тази тенденция е до голяма степен свързана с поколенията.

 

Германското поколение Z се интересува по-малко от алкохола от своите родители: само 24% пият редовно бира, в сравнение с 33% сред "милениалите" или 35% сред поколението X. Подобен спад има и при виното. Това явление в никакъв случай не е ограничено до бирените шатри на Октоберфест, но също така се простира до прословутата хедонистична техно сцена на Берлин. Някои нощни клубове дори заявяват, че намаляването на консумацията на алкохол се отразява на печалбите им. Даже традиционият техно фестивал Nation of Gondwana има "трезвен бар" (дори ако по-твърдите вещества все още са основна част от маратоните на дансинга).

 

Има много причини за тази промяна.

 

По-младите хора са по-наясно и критични към алкохолизма - функционален или друг тип, след като са видели щетите, които пристрастяването е нанесло на поколения преди тях. Мнозина са съсредоточени повече върху здравето и спорта, като са твърде наясно с отрицателните ефекти и високия брой калории на алкохолните напитки. Ковид пандемията несъмнено ускори тази тенденция. Нещо повече, кризата с разходите за живот, съчетана с икономическите последици от пандемията, накара много млади хора да ограничат разходите си, когато излизат вечер. Но преди всичко в много по-млади социални кръгове вече не е готино да си пиян.

Германия не е изключение. Всъщност броят на американците, които пушат канабис на ежедневна или почти ежедневна база, сега надвишава този на ежедневните пиячи, според изследване, публикувано в списание Addiction тази година. След като Германия частично декриминализира канабиса през април, може да последва подобна тенденция. Безалкохолният експеримент в Мюнхен Die Null трябва да приключи в навечерието на тазгодишния Октоберфест.

Но продължаващото намаляване на прекомерното пиене би било добре дошла почивка от обичайното насилие, подхранвано от алкохол. Миналата година организация, целяща защитата на жените и момичетата на фестивала, докладва за ежедневни случаи на сексуално насилие. През последния ден на бирения фест група мъже, въоръжени с халби за бира, нападнаха охранители, след като единият беше изхвърлен от палатка. При друг инцидент мъж отдаде хитлеристки поздрав и след това удари в лицето гост на съседна маса. И това е само един от многото случаи на пияни посетители, използващи нацистки символи през миналата година. Това, за съжаление, също е част от "германската бирена култура". И тъй като страстта към бирата отслабва, е крайно време да дадем и "последни поръчки" за безхаберното, сексистко и расистко поведение, което отдавна придружава пиенето.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бира, безалкохолна бира

Още по темата