Китайски учени разработиха гъба, която поглъща 99.9% от микропластмасата във водата. Откритието може да се окаже ключово за разрешаване на проблема със замърсяването, още повече че гъбата е направена от евтини и лесни за добиване материали.
Денг Хогбинг от университета в Ухан, който ръководи екипа по създаването ѝ, обяснява, че са използвали памучна целулоза и хитин, който може да бъде открит в костите на калмар. Суровините, както и машините за изработката на гъбата, са широко разпространени, което позволява производството ѝ в големи количества.
За проучването е използвана вода от напоителен канал, два вида езера и морска вода, където гъбата е усвоила 99.9% от микропластмасата, а след 5 използвания премахването на замърсяването е било между 95-98%, което я прави годна за многократна употреба. Попиването не е било повлияно от други замърсители, а самата гъба е биоразградима и няма да допринесе за замърсяването на водите.
Частици микропластмаса могат да бъдат открити в питейна вода – както чешмяна, така и бутилирана – и дори в рибата, която консумираме. Според различни проучвания хората поглъщат хиляди частици микропластмаса на година, а с нея и токсични химикали като бисфенол и фталати, които могат да причинят рак.
Предстои гъбата да бъде тествана и в по-големи мащаби и ако се окаже успешна, ще бъде използвана в перални, съдомиялни и други източници на замърсяване с микропластмаса.