Замърсяването с микропластмаси се разпростира върху целия свят според нови проучвания, показващи замърсяване на езерата и реките във Великобритания, в подземните води в САЩ, по поречието на река Яндзъ в Китай и средиземноморското крайбрежие на Испания, пише британският в. "Гардиън". Известно е, че хората поглъщат малките пластмасови частици чрез храната и водата, но евентуалните здравни ефекти върху хората и екосистемите все още не са определени. Проучване в Сингапур установява, че микропластмасите могат да съдържат и вредни микроби.
Новият анализ във Великобритания е установил замърсяване с микропластмаси във всички 10 проби от езера, реки и водохранилища. Повече от 1000 малки частици пластмаса на литър са били намерени в река Тейм, близо до Манчестър, която през м.г. беше обявена за най-замърсеното място, тествано досега в световен мащаб. Дори в сравнително затънтени места като водопада Дохарт и Лох Ломонд в Шотландия са намерени две или три частици на литър. "Беше поразително. Не очаквах да намерим толкова, колкото открихме", изтъква Кристиан Дън от Университета Бангор в Уелс, който е ръководител на научния екип, извършил изследването. Микропластмаси се намират абсолютно навсякъде, но ние не знаем опасностите, които могат да представляват, допълни той. В река Темза в Лондон е било установено, че има около 80 подобни частици на литър, същата е концентрацията и в река Кегин в Северен Уелс.
Частици от микропластмаса са били разкрити през 2017 г. в чешмяна вода по целия свят, а през октомври бе установено, че микропластмаса е консумирана от хора в Европа, Япония и Русия. Изследване на Националния университет на Сингапур е открило повече от 400 вида бактерии на 275 частици микропластмаси, събрани от местните плажове. Те включвали бактерии, които причиняват гастроентерит и инфекции на рани.