От централноевропейските гени на прадядо хърватин, израснал в пределите на Австро-Унгарската империя, Владимир Зомбори навярно е наследил снажния ръст и вроденото благородство на дух и маниери. Той обаче не е склонен да надценява този фактор: убеден е, че човек е такъв, какъвто го направят хората в обществото, в което живее. Ето защо се определя като „българин отвсякъде“, а като актьор, формиран от родната театрална система, е свикнал всяка вечер да излиза на сцената в различно заглавие в МГТ „Зад канала“ (а не като западните си колеги да играе примерно 2 месеца в едно и също, пък след време евентуално да попадне в друг проект). В запълнения работен график на Зомбори съвсем скоро ще се вместят още два спектакъла. В своя театър Влади, под ръководството на проф. Ивайло Христов, ще влезе на мястото на Герасим Георгиев-Геро в абсурдната комедия на Себастиен Тиери „Без асансьор“. А с независимата продуцентска компания „АртВент“ актьорът репетира съвсем новата пиеса на британеца Стивън Мофат „Премахни от приятели“ (2022). Партнират му Анелия Луцинова, Мария Сапунджиева, Деян Ангелов и младата Кати Иванова от сегашния клас на неговия учител – проф. Атанас Атанасов. Режисира ги Валентин Ганев, а премиерата ще е на 30 юни в „Theatro отсам канала“. За многобройната тв аудитория обаче най-радостната новина е, че предстои да се завърти камерата за
втори сезон на сериала „Вина“
След като в предишна филмова поредица – „Пътят на честта“, Влади изигра положителен романтичен герой, но само в ретроспективни кадри, защото сценаристите го бяха убили предварително, сега в продукцията на БНТ талантливият актьор най-сетне има възможност да се превъплъти в жив и истински пример за градивен, симпатичен и смислен млад човек. „Мисля, че успях да дръпна този образ към себе си и да го направя достатъчно пълнокръвен“, споделя Зомбори, който в житейските уроци е по-напред от своя герой Филип Янг, защото, за разлика от него, е открил окончателно какво иска да прави в живота. „Работата ми с Виктор Божинов и екипа ми даде този опит, който ми липсваше в сериалното снимане – доста по-интензивно и динамично. Вече съм с по-голямо самочувствие, че имам контрол над концентрацията си и мога бързо да отключвам уменията си, за да ги ползвам“, отчита той.
На финала на коронавирусната пандемия режисьорът Виктор Божинов кани Влади за участие във „Вина“ без кастинг – актьорът харесва историята за малката провинциална винарна и хората, които искат да я вдигнат на крака, и нещата започват да се случват. И сега вярва, че има още какво да разкаже с нея. Покрай сериала той опознава виното като продукт и се учи да различава отдените сортове. Още като студент в НАТФИЗ пък е бил избран да участва в реклама на елитна марка ракия. Куриозното е, че
самият той никога не е бил пияч
– опитва алкохол рядко, само „за комфорт на компанията“.
Владимир Зомбори твърди, че няма памет за любопитните случки, неизменно съпътстващи снимачния процес. Съсредоточен е в сюжетния разказ и ставащото с героя му, вместо да се заплесва с подробности, които само биха го разсеяли. „Изключвам се от света, за да си свърша по-добре работата. Но има някои, които са още по-крайни: те изцяло общуват от името на персонажа дори извън площадката, докато са на терен. Аз не съм чак такъв“, с усмивка уверява той. Срещата с различни творчески личности за него е част от красотата на актьорската професия: в екипа на сериала има толкова интересни, колоритни, опитни професионалисти, че за Влади възможността да работи наравно с тях е истински обогатяваща. „Беше полезно да си дам сметка аз самият къде се намирам в развитието си, какви са моите способности като актьор. Това, че стоя адекватно редом с хора, които вече са се доказали, за мен беше приятен неказан комплимент“, не крие Зомбори.
Почти едновременно с „Вина“ на екран излeзe филмът на Мартин Макариев „Игра на доверие“, в който актьорът е в една от главните роли, но на другия полюс на характерите в сравнение с добронамерения Филип Янг. Тук той е
същински злодей – съпруг насилник
Това не пречи на изпълнителя убедено да го защитава на екрана: за него и положителните, и отрицателните герои са „вкусни“ за изиграване – зависи през какви перипетии преминава образът и в крайна сметка дали е достатъчно добре написан. Въпреки че в живота е изградил чудесно семейство с актрисата Весела Бабинова – колега от трупата на Малък градски театър, Влади си е направил изводите и от отчайващата семейна ситуация във филма. „Човек не бива да бъде подтискан дори в името на любовта. Трябва да му се оставя пространство да диша и да взима сам своите решения, а не друг да му налага мнението си. Никой не обича да се чувства подчинен“, обяснява актьорът и добавя, че същото важи и извън клишето за „затворените врати на дома“, в работен порядък например. Според него всеки би бил щастлив с либерален и свободомислещ работодател, който е в състояние да накара служителите си да чувстват, че не той, а те вземат важните решения.
Насилието, макар стилизирано и театрализирано, е в центъра и на най-новата сценична изява на Владимир Зомбори: в спектакъла на Теди Москов „Хайде да се трепаме“. По метода на Теди темата се изследва твърде интензивно, с множество хитри, бързи „включвания“ и интелектуални метафори, доведени до черна комедия с ярки нотки на цинизъм, отбелязва актьорът, но и животът ни е станал такъв – на улицата често се усеща напрежение и избива непредизвикана агресия. Неговата противоотрова за неутрализирането й е добрата информираност за причините за подобно поведение: „Опитвам се да ги разбера тия хора с тяхната първосигналност и, ако мога, да им помогна да се успокоят, защото иначе къде отиваме всички ние?!
Всяка агресия всъщност е вик за помощ
плод на проблем, който изисква взаимно решение“, разсъждава той. В постановката Зомби, както го наричат в театъра, има огромен монолог, дълъг близо 5 страници, за влечението на нашего брата към лошотията и злините. „Обичам този монолог, в който не се залага на определени фрази, а на многото неща, които изказва моят герой, като ги впряга в поток от абсурди, създаващи цялостния образ. Това е нещо, което не бях правил досега в такъв обем и ми беше любопитно дали ще мога да задържа вниманието на зрителите за толкова време“, споделя актьорът. По негови сметки, монологът, в който шеметният персонаж изминава полюсното разстояние от апология на бруталността до яростното й отричане, трае малко над 15 минути! Нещо като моноспектакъл в спектакъла…
Но и досега в кариерата на Владимир Зомбори провокации не са липсвали, защото е работил с някои от най-интересните ни театрални и филмови режисьори: освен многократно с Теди Москов, още Явор Гърдев, Мариус Куркински, Бина Харалампиева, Лилия Абаджиева, Маргарита Младенова, Елена Панайотова, Пламен Марков, Людмил Тодоров, Зорница София... „Това са умове, всяка професионална среща с които е все едно да прескочиш някаква височина, която трябва да преодолееш. И то – да го направиш по различен начин. Всеки скок е различен от предишния заради „треньорите“. И всеки следващ скок е интересен сам по себе си, което не прави предишния скок неинтересен“, казва актьорът, за когото високите скокове в театъра са професионално ежедневие.
Владимир Зомбори е
първият носител на театралната награда „Андрей Баташов“
учредена от Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим – Велик приорат България. От 2018 г. тя се присъжда на млад актьор, който не само е изявен в занаята, но притежава и неоспорими морални качества и се включва в благотворителни дейности в полза на обществото. Преди 5 години Влади се беше ангажирал със събирането на книги за създаването на детска библиотека за малките пациенти в УМБАЛСМ „Пирогов“, в продължение на 6 месеца преподаваше про боно и в любителска актьорска школа за младежи, прохождащи в артистичното майсторство. Сега винаги е насреща за събитията на фондация „За нашите деца“, която се грижи за малчугани без родители или със специални нужди. Наскоро с половинката си Весела Бабинова бяха водещи на благотворителен търг в тяхна полза, отделно семейството прави свои индивидуални дарения от палатки, дрехи, храни за засегнатите от наводненията наши сънародници, за бежанци от Украйна, за пострадали от земетресенията в Турция. Но не търсят публичност с това. „Напротив, даже ако никой не разбере, още по-добре“, скромничи Влади.
Дъщерята на двамата отлични актьори, Йоана, още не е навършила 3. „Детето лека-полека ще започне да се превръща в съзнателен човек и с малко побутване от нас за основните правила, ценности и идеали в живота ще открие пътя си. Няма да й налагаме нашите виждания, просто чрез общуването с нас се надяваме тя сама да изяви своите желания, било то и актьорски“, казва в заключение Зомбори. Но този миг е още далеч. Засега момиченцето е щастливо, щом мама и татко я „буба-лазят“ за „Добро утро!“ и щом вкъщи е все весело…