Стрийминг платформата Netflix, която се развиваше стремително и предишните години, преживя истински бум през пандемичната 2020-а. В условията на затворени киносалони тя се оказва практически безалтернативно място за гледане на филми и сериали - въпреки наличието на още неколцина конкуренти за поточно видео (Amazon Prime, Disney+, Apple TV+, HBO Max и др.), както и по-традиционните кабелни тв канали.
За 2021 г., в която "Нетфликс" се надява най-сетне да спечели "Оскар" за най-добър филм (след два неуспешни опита с "Рома" и "Ирландецът"), има още по-амбициозни творчески планове.
„Netflix ще ви представя по един нов филм всяка седмица с участието на някои от най-големите звезди на киното“, се казва в съобщение на уебсайта на компанията. Всъщност седмиците в годината са 52, а филмите ще бъдат дори повече: най-малко 70 нови заглавия ще се появят през тази година, обещават от ръководството.
Сред звездите, които вземат участие в обявените нови филми, са Леонардо Ди Каприо, Дуейн Джонсън, Зендая, Идрис Елба, Гал Гадот, Райън Рейнолдс, Мерил Стрийп и много други. Разбира се, повечето от тези 70 филма ще са посредствени и забравими, както беше и досега. Но продуктивността на "Нетфликс" направо отвява традиционните му конкуренти. В последната "нормална" година преди Covid-19 - 2019 г., например "Уорнър брос" излезе по екраните с 21 заглавия, а "Дисни" - с 19. В предстоящата 2021 г., когато "Уорнър" са планирали да пуснат всичките си филми премиерно в HBO Max паралелно с прожекциите в кината (там, където изобщо са отворени), тези филми са 17 на брой - и част от тях са "залежали" от 2020-а хитове с отложени заради вируса премиери.
Изминалата година демонстрира крехкостта на филмовата екосистема. За да реализира приходи и да оцелеят киносалоните, тя разчита на блокбъстъри с приходи от минимум 400 милиона долара. "Нетфликс" все още е далеч от спасител на филмовото преживяване, но обещанието да продуцира оригинално съдържание от всякакъв вид обещава известна стабилност в несигурните времена, пише "Гардиън".
"Нетфликс" и досега работеше с А-групата на Холивуд: филми за стрийминг-гиганта заснеха режисьори като Алфонсо Куарон, Мартин Скорсезе, Дейвид Финчър и Спайк Лий. И тази година студиото за оригинално съдържание ще предложи няколко заглавия с първокласни звезди. Високобюджетният Red Notice е с участието на "жената чудо" Гал Гадот, Дуейн Джонсън-Скалата и Райън Рейнолдс. Don't Look Up пък обещава истинско актьорско гурме с участието на носителите на "Оскар" Леонардо ди Каприо, Кейт Бланшет, Мерил Стрийп и Дженифър Лорънс.
След броени дни предстои премиерата на "Белият тигър" по наградения с "Букър" роман на Аравинд Адига. Черно-белият "Малкълм и Мари" с участието на Зендея и Джон Дейвид Уошингтън ("Тенет") пък е вдъхновен от локдауна. Както показва и промоционалното видео на стрийминг гиганта, студиото умело се възползва от конюнктурата на деня, снимайки с разнообразни етноси, сюжети и давайки предно място на жените (особено чернокожите сред тях).
Въпросът дали този бизнесмодел е устойчив остава отворен. През третото тримесечие на 2020-а (резултатите за последното все още не са обобщени) студиото е спечелило 6.44 милиарда долара, като броят на абонатите по света расте постоянно. Разходите за съдържание през годината обаче възлизат на 17.3 милиарда. Трудостта да привличаш абонати с всяко ново заглавие се засилва - повечето хора, които имат интерес към предлаганата от "Нетфликс" услуга вероятно вече плащат месечната си такса от 10 долара!
В надпреварата с най-големия на този пазар - "Дисни", "Нетфликс" впечатлява с количеството оригинално съдържание (както филми, така и сериали). На неотдавнашния Ден на инвеститора конкурентът Disney+ демонстрира богато портфолио от нови филми и сериали за току-що започналата 2021 г. Повечето от тях обаче са продължения или принадлежат към вече установени филмови светове. The Book of Boba Fett е част от дългогодишния франчайз Star Wars, а хваленият от критиците Wandavision - от комиксовата вселена на "Марвъл". Очевидно студиото разчита чрез платформата да осигури забавление на своята лоялна и дългогодишна маса от фенове. При "Нетфликс" всичко е на чисто.
Това не е изненадващо предвид коренно различния бекграунд на двете платформи. "Дисни" бе филмов колос десетилетия преди да се обърне към стрийминга (и сякаш го прави неохотно, по-скоро под натиска на безпрецедентните обстоятелства), докато "Нетфликс" в миналото разчиташе на конкурентно куриране и подбор на чужда продукция.
Освен това никой не се кара на "Нетфликс", че не прожектира филмите си приоритетно в кината (освен може би директорът на фестивала в Кан). Не така стоят нещата с едно от най-старите холивудски студиа "Уорнър брос", чието решение да прехвърли хитовете си в HBO Max предизвика бурни негативни реакции у режисьори като Кристофър Нолан и Пати Дженкинс. Под въпрос е и бъдещето на очаквания фантастичен епос на Дени Вилньов "Дюн" като дълголетен франчайз, ако кината останат затворени и тази година.