Медия без
политическа реклама

Академията на МВР - ковачницата на съдебни кадри

През последните години възпитаниците на вуза в Симеоново окупираха върховете на Темида. Дали пък това също не допринася за окаяното й положение

Кандидатът за главен прокурор Иван Гешев е сред възпитаниците на Академията на МВР.
Илияна Кирилова
Кандидатът за главен прокурор Иван Гешев е сред възпитаниците на Академията на МВР.

Да имаш юридическа диплома от Академията на МВР (известна още като ВИПОНД или Школата в Симеоново) е нещо като да членуваш в масонска ложа. Винаги можеш да попаднеш на брат зидар и да разчиташ на добра кариера.

До този извод води бързият преглед на юристите, обучавани в Симеоново. През последните години те окупират все по-сериозно върховете на съдебната власт. И тук не иде реч толкова за качеството на образованието, което академията дава. Особено като се има предвид, че всякакви университети предлагат юридически дипломи със спорно качество. Става дума за специфичния манталитет, който придобиват випускниците на ВИПОНД. Все пак не бива да се забравя, че Академията на МВР произвежда кадри за нуждите на изпълнителната власт и от 10 години

 

държавата се управлява от възпитаник на този вуз

 

Най-одумваният възпитаник на Симеоново в момента е безалтернативният кандидат за главен прокурор Иван Гешев, все още зам. главен прокурор. Кариерата му започва като оперативен работник в МВР. В съдебната власт влиза през 1995 г. като помощник-следовател. После последователно е следовател, районен и градски прокурор. През лятото на 2017 г. той оглави първоинстанционната специализирана прокуратура. А от миналото лято е заместник на Цацаров. По всичко личи, че през октомври ще бъде избран за главен прокурор.

"Защо хорариумът на Академията на МВР има отношение към разделението на властите? Защото очевидно обучението по конституционно право в това учебно заведение не е достатъчен, ако се съди по изявленията на изявените му алумни, между които и претендентът за главен прокурор. И тогава и той щеше да знае, че не е прилично да се говори така (дори да си го мислиш). И че Конституцията на РБ установява три власти, чието сътрудничество – ако се съди по ролята, която са и отредили същата конституция и Законът за съдебната власт (главно, но неизчерпателно) - не е работа на прокуратурата. За сметка на това тя следва да следи много внимателно за границите на разделение на властите, защото при размиването на тези граници се осъществяват престъпленията срещу държавата, нейните органи и дейността им. Но

 

очевидно хорариумът не стига."

 

Това написа по повод номинацията на Гешев за първи обвинител в коментар за "Медиапул" адвокат Георги Атанасов.

Дори и след като изявеният симеоновски възпитаник Гешев стане главен прокурор, формално друг негов колега по вуз ще стои по-високо в държавната йерархия. Поне за известен период. Става дума за конституционния съдия Анастас Анастасов. Той беше пратен в КС от парламента през 2012 г. и има още 2 години до края на мандата си там. Вероятно, ако през 2012 г. не се вихреше скандалът с избирането на Венета Марковска за конституционен съдия, щеше да се разшуми около шеметното израстване на Анастасов до КС. В официалната му биография няма научни публикации или други факти, които биха прилягали на конституционен съдия. Има само "курсове по европейско право, наказателно право и права на човека". След дипломирането си във Висшия институт на МВР Анастасов е 5 години прокурор в Ямбол, а после става и районен съдия там. Четири години по-късно оглавява Районния съд в града и остава шеф до 2009 г., когато влиза в парламента като депутат от ГЕРБ. Става зам.-председател на Народното събрание, а преди това ръководи ключовата вътрешна парламентарна комисия.

Към Конституционния съд гледаше и друг възпитаник на Симеоново - Георги Колев. Пасиансът му обаче не се подреди и той остана редови съдия във Върховния административен съд. Но кариерата му пак е завидна. Тя започва в следствието и районната прокуратура в София. Там той се издига до заместник на добилия печална известност районен прокурор Славчо Кържев.

Колев е съдия от 2000 г., а след това председателят на Софийския градски съд Светлин Михайлов, друг именит представител на съдебната власт, го прави свой заместник и шеф на Наказателната колегия на съда. Пет години по-късно Колев победи Михайлов в битката за нов председател на градския съд. При гласуването Колев събра санитарния минимум от 13 гласа "за". Година след това Колев се радваше на подкрепата на 17 души във Висшия съдебен съвет, които го издигнаха за председател на Върховния административен съд (ВАС), един от тримата големи в системата.

Така Колев

 

без никакъв опит в административното право оглави съда,

 

който се произнася по актовете на изпълнителната власт, решения за избори, концесии, обществени поръчки... За него се твърдеше, че е близък до вътрешния министър Цветан Цветанов. А от записите от "Яневагейт" се разбра, че е имал и подкрепата на Борисов. По това време Колев беше сред малкото съдии, които подкрепяха идеята на ГЕРБ за създаване на специализиран наказателен съд. Институция, която днес процъфтява.

По едно от делата, гледани от Колев като наказателен съдия на първа инстанция, върховният съд пише: "Заслужава да се отбележи, че постановената от първата инстанция присъда трудно би могла да се впише в категорията на професионалните постижения. Тя е претърпяла сериозни корекции от следващата инстанция, която е ревизирала извършения от първостепенния съд анализ на доказателствата и доказателствените средства, правната квалификация на част от инкриминираните деяния и размера на наказанията."

Точно преди да встъпи като председател на ВАС, Колев бе разобличен от Софийския апелативен съд, че е преписал дословно обвинителен акт в мотивите по знаково дело за източване на САПАРД. Горната инстанция прие, че мотивите изобилстват от неясноти, противоречия и неверни факти, доколкото и обвинителният акт, който е бил копиран, въобще не отговаря на изискванията на закона и съдията Колев е трябвало да прекрати делото и да го върне на прокурора.

Колев повлече крак в административното правораздаване. През 2012 г. председател на Административния съд - София град стана Радостин Радков, който е завършил право във ВИПОНД през 1991 г. В момента Радков кара втори мандат като председател на този съд. Преди да го оглави, беше административен съдия в Стара Загора. За разлика от другите си колеги от Симеоново, които щурмуват съдебната власт, той няма прокурорски стаж.

Шефът на Софийския районен съд Александър Ангелов също е завършил Академията на МВР. Дипломата му по право обаче е от ЮЗУ “Неофит Рилски”. Той първо работи като инспектор в “Криминална полиция” и ГДБОП, после е младши съдия в Монтана. Пет години е командирован в Софийския районен съд, преди да получи титулярно място там. Година след това Висшият съдебен съвет го направи председател.

 

Сред именитите прависти от Симеоново

 

се подреждат и зам. главният прокурор и директор на националното следствие Борислав Сарафов, както и следователят Ясен Тодоров и съдията Димитър Узунов. Последните двама бяха членове на предишния Висш съдебен съвет и част от твърдото ядро около главния прокурор Сотир Цацаров. 

Сега Тодоров е командирован от главния прокурор Цацаров от столичното в националното следствие. От септември 2018 г. дъщеря му Теодора Тодорова, която е младши прокурор в гр. Сандански, е командирована от главния обвинител в Софийската районна прокуратура по нейна молба. През март 2015 г. без конкурс, без да има предишен трудов стаж, Теодора Тодорова беше назначена временно за "младши експерт - протокол" в отдел "Връзки с обществеността и протокол" в администрацията на главния прокурор. По това време Тодоров още беше в съдебния съвет.

Димитър Узунов, станал известен като "човекът на Бойко" от записите по "Яневагейт", е командирован от председателя на ВАС Георги Чолаков от Районния съд в Сандански в административния съд в Благоевград.

Така постепенно Симеоново се оказва ковачница на ключови кадри в съдебната власт. Дали пък и това не е сред причините за положението й...

 

РЕАКЦИЯ

Покрай номинацията на Гешев за главен прокурор и споменаването на това къде е завършил право наред с другите му "достойнства" от Академията на МВР дори излязоха със специално изявление. За разлика от ректора на УНСС те не пратиха становище в подкрепа лично на Гешев, но се възмутиха, че "омаловажаването на правната подготовка в Академията на МВР е спекулативно и тенденциозно".

"Основната задача на Академията на МВР е професионалната подготовка на служители за нуждите на МВР. Висшето учебно заведение винаги е поддържало високо ниво на качеството на обучението", пише в позицията. От академията обясняват, че във времето, когато там се е придобивала гражданска специалност "Право" и квалификация "Юрист", обучението не е отстъпвало по никакъв начин на високите образователни стандарти.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?